Ateş anında......

Ebeveynleri korkutan ateş, vücudu virüs ve bakteri saldırılarına karşı koruyan doğal ve yararlı bir bağışıklık sistemi savunucusudur.

14-1394557058503

Özellikle çocukluk döneminde sık sık oluşan ateş, vücudu bakteri ve virüslere karşı koruyan fizyolojik bir araçtır. Bu mikroorganizmalar, yüksek sıcaklık altında barınamazlar ve ateş onları mağlup düşürmenin bir yoludur.Artan vücut sıcaklığı, normal ve gerekli bir oluşumdur; çocuğunuzun bağışıklık sisteminin düzgün bir şekilde çalıştığı sinyalini verir.

Fakat bildiğiniz gibi, bebeğin küçük ve ateşin yüksek olması ebeveynleri korkutur.Ateş düşürücü ilaçlara başvurmadan önce, bebeğinizin bağışıklık sistemini güçlendirmeye çalışmalısınız.Bebeğiniz huzursuz ve rahatsız olduğunda, vücut sıcaklığı 38/38.5 dereceyi aşmışsa müdahale etmelisiniz.Bebeğinize ilaç vermeden önce, doktoruyla iletişim kurmalı ve bebeğinizin durumunu, ateşin yüksekliğini ve hastalığın ilerleyişini anlatmalısınız.Hasta olan insanlarla temasta bulunmaktan kaçınınız.

Pediatrist, ateş ölçülür ölçülmez haberdar olmalıdır ve ölçüm sırasında tek bir yöntemin izlenmesi tavsiye edilir.

Peki bebeğimiz yüksek ateşe sahipse ne yapmalıyız?Eğer bebeğinizi anne sütüyle besliyorsanız, emzirmeye devam edin.Eğer bebeğiniz daha büyükse ve acıkmışsa, bebeğinizi küçük porsiyonlarda hafif yemekler yemeye teşvik ediniz.Sık sık bebeğinize su ve papatya çayı verin, kalın giyeceklerle sarmayın ve mümkün olduğunca soğukkanlı olmaya çalışın.Ayrıca bebeğinizin uzun süre uyuması, bağışıklık sisteminin sıkı ve hızlı bir şekilde çalışmasını sağlayacaktır.