Yakın olmak...

Bebeğinizle yakın uyumak tavsiye edilirken, bebeğinizi kendi yatağınıza almanız güvenli değildir.

32-1394561781761

Doğumdan sonraki ilk günlerden itibaren, anne ve babalar bebeklerine her zaman yakın olmak isterler.Bu yakın olma ihtiyacı, özellikle geceleri güçlenir.Anneler bebeklerini besleyebilmek, onlara bakabilmek ve onları izleyebilmek için çok daha yakın olmak isterler.

Bebek de annesinin varlığı ve yakınlığıyla kendini güvende hisseder; tüm ihtiyaçları anında giderilir.

Günümüzde uzmanlar, sadece ebeveynlerin içinin rahat etmesinin dışında, bebeğin biyolojik ritimlerle doğru şekilde gelişmesi için de yakın olmanın pozitif olduğunu savunurlar.

Üstelik, yakın zamandaki çalışmalara göre, bebeğin ailesiyle aynı odada fakat ayrı yataklarda kalması , SIDS (Ani Bebek Ölümü Sendromu) risklerini azaltır.

Tüm bunların ışığında, anneler bebeklerini uyutmak için sık sık yakınlarına, genellikle de yataklarına getirirler.Böylelikle bebeği beslemek için ya da bebeğin her uyanıklık anında yataktan ayrılmaktan kurtulurlar.

Fakat bebeğin ebeveyn yatağında uyuması, bebeğin güvenliği adına kesinlikle tavsiye edilmemektedir.

Yeni doğan bebekler için, yetişkinlerin varlığıyla oluşan örtülerin altındaki ısı, aşırı ve tehlikeli olabilir.Hatta, uyku sırasındaki aşırı yakınlık bebeğin boğulma riskini arttırabilir.

Bu nedenle bebeğin ebeveynlerle aynı odada ama ayrı yataklarda uyuması tavsiye edilir.Ebeveyn yatağına monte edilebilen beşik kullanılması; hem bebeğin kendi alanına sahip olması açısından hem de güvenli bir şekilde anneye yakın olması açısından önemlidir.Huzurlu ve sakin uykular!

Bunlar da ilginizi çekebilir