Bebek Karyolası mı Çocuk Yatağı mı?

Uyku için ideal ortamı arayan pek çok aile bulunmaktadır.

bebek-karyolasi-mi-cocuk-yatagi-mi

Bebeğinizin ilk 3-4 ayında, bebeğe doğumdan önceki hislerini hatırlattığından ve güvende hissettirdiğinden beşikte uyuması tavsiye edilmektedir. Bizlerse, bebek karyolasını ebeveyn yatağına olabildiğince yakın tutmanızı tavsiye ediyoruz.Çünkü anne-bebek yakınlığı her iki tarafa da positif etki yaratırken bebeği de SIDS risklerine karşı korumuş olur.Diğer yandan, bebeğin ebeveyn yatağında yatırılması, bebek için tehlikeli olduğundan önerilmemektedir. Pek çok ebeveyn, portbebeleri, ölçüleri uygun olduğu için bebeklerini uyutmak için de kullanıyor. Fakat aynı şekilde portbebeleri dışarda ve bebek arabasında da kullandıkları için üzerinde kir taşıyabilir; bu da bebeğiniz için sağlıksız bir ortam yaratabilir.

İlerki zamanlarda bebeğiniz bağımsızca hareket etmeye başladığında, yatağı bebeğin kendi odasına taşımak tavsiye edilir.Ancak yatağın, Avrupa standartlarına göre güvenlik önlemlerini sağlamasına ve barların arasında 6.5 cm olmasına dikkat edilmelidir.Böylece bebeğinizin görebileceği herhangi bir zararı önleyebilirsiniz.

Bebeğiniz yeteri kadar büyüdüğünde ve bu barları aşabildiğinde, yüksekliğini sadece bebeğinizi uyurken koruyacak şekilde alçaltabilirsiniz. Böylelikle hem bebeğinizi uyurken korumuş olur; hem de bebeğinizin istediğinde daha az tehlikeli şekilde üzerinden atlamasını sağlayabilirsiniz.

Bebeğinizin yastığı içinse, alçak ve viskodan üretilen modelleri seçmelisiniz. Böylelikle bebeğinizin yatış pozisyonundan kaynaklanabilecek başındaki düzleşmeyi engelleyebilirsiniz.Daha sonra süngerimsi yapıdaki yastıklarla, bebeğinizin boğulma riskini azaltabilirsiniz.

Bebeğinizin beşiği için biraz zaman ayırın ve kendi yatağınızla aynı boyda olmasını sağlayın.Böylelikle tehlikeli boşluklardan bebeğinizin düşmesini engeller; aynı zamanda antialerjik ve nefes alabilir yapısıyla bebeğinizin rahat uyumasını sağlayabilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir