i-Size – ECE R 129

Yeni oto koltuğu düzenlemelerini daha fazla keşfedin.

file

I-size düzenlemesi nedir?

”i-size” (UN R129) Temmuz 2013’te uygulanan ve bebeklerin arabada seyahat ederkenki güvenliğini ve korunmasını arttırmaya yönelik olan araba koltukları ile ilgili yeni düzenlemedir.

 

 

 

 

 

 

i-Size düzenlemesi ECE R44/04 düzenlemesinin yerini alır mı?

Yeni i-size uygulaması ve eski ECE R44/04 uygulaması yakın gelecekte de geçerli olacaktır. Şu sıralarda, “i-Size” düzenlemesi maksimum 105 cm uzunlukta olan bebekler için özel olarak Isofix’li oto koltuklarında kullanılmaktadır. “ECER44” düzenlemesi ile gelecek birkaç yıl için de geçerli olacaktır.

 

 

 

file

Oto koltukları nasıl sınıflandırılır?

Yeni düzenlemeye göre, oto koltuklarının sınıflandırması kıyafetlerde olduğu gibi bebeğin uzunluğuna göredir. Bu nedenle aileler için çocuğa uygun oto koltuğunu seçmek çok daha kolaydır.

file

Geriye dönük pozisyonda seyahat etmek neden daha güvenlidir?

Geriye dönük seyahat etmek bebeği potansiyel yaralanma risklerine  ve baş ile omuz travmalarına karşı korur.Pek çok araştırma yalnızca 15. Aydan itibaren baş ve omuzların önden gelebilecek bir darbeye karşı kendini destekleyebileceğinin altını çizmektedir. Bu nedenle yeni i-Size düzenlemesi, açık bir şekilde 15 aya kadar olan tüm bebeklerde oto koltuğunun geriye dönük pozisyonda kullanılmasının önemini vurgular. 

file

Neden Isofix Sistem?

ISOFIX, oto koltuğu kurulumunun en güvenli, kolay ve hızlı yolunu sunar.

Sadece 3 adım ya da 3 klik yeterlidir; böylece ebeveynler tarafından yanlış kurulum riski pratikte imkansız hale gelir. 

 

 

file

Yan darbe testi neden sunuldu?

I-size düzenlemesi oto koltuğunun karşılaması gereken her bir özelliği ilk defa açıklayarak, yan darbelere karşı mükemmel korumayı garantiler. Bu açıklama, genç yolcuları bu tarz darbelerden korumak içindir. 

 

file

Which kind of dummies are used to perform the tests?

The approval tests are carried out using special dummies, which simulate the body of a baby in the most accurate way, thanks to the use of internal sensors.

 

 

I-size oto koltuğunu arabamda kullanabilir miyim? I-size standartlarıyla onaylanmış tüm oto koltukları, i-size sistemi ile uyumlu tüm araba modellerinde kullanılabilir. Ayrıca i-size oto koltukları, oto koltuğu üreticileri tarafından kontrol edilerek hazırlanan "Uyumlu Araçlar" listesindeki arabalara da bağlanabilir. Eğer Isofix sistem Üst Kısım özelliklerini sağlıyorsa uyumlu araçlar listesi gerekli değildir.