Emzirme ve Daha Fazlası

Anne sütünün sağladığı faydalar herkes tarafından bilinse bile, bazı durumlarda anneler biberonla beslemeyi tercih etmek zorunda kalabiliyor.

file

Eğer bebeğinizi biberonla beslemeniz gerekiyorsa, emziğin doğal bir emme fizyolojisine sahip olması çok önemlidir.

Emzik, emme esnasında herhangi bir ağız ya da dil hareketini engelleyebilmek için ekstra yumuşak ve elastik olmalıdır. Bu alandaki bilimsel veriler, iyi bir emziğin sadece bununla kalmayıp, bebeğin aylar içerisindeki gelişimini takip ederek doğru bir şekilde emmesine ve yutkunmasına olanak sağlaması gerektiğini söylemektedir.

Sonuçta, bebeklerin yutma mekanizması sürekli gelişen bir süreçtir: bebeklerin doğumdan 6. Aya kadar emme sırasında ağzını, anne göğsünde ya da emzik etrafında geniş bir şekilde açık tuttuğu, dilini ise yutkunabilmek için geri çekerek sütün gelmesini sağladığı kanıtlanmıştır.

Bu dönemlerde, bebeğin ağzını açık tutabileceği geniş ve yuvarlatılmış biberon başlıklarının kullanılması tavsiye edilir.6 aydan sonra, bebeğin dudakları birbirine daha yakın duracağından ve dil hareketleri artacağından, dudakların kilitlenmesini sağlayan uzun biberon başlıklarının kullanımı idealdir.

Bu nedenle, bebeğinizi emme fizyolojisine engel olmadan besleyebilmek için, her bir yaş aralığındaki emzik farklı bir şekil, boyut ve özelliklere sahip olmalıdır.