Bakım ve Koruma

3 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğinizin büyümesi, dönüm noktası ve davranışı

GIOCO_CHICCO

Bebeğiniz artık 3 aylık! Tebrikler! Onun nasıl büyüdüğüne, 3. Ayına kadar neyin onu dönüm noktasına ulaştırdığına, nasıl davrandığına ve hangi oyuncakların onun ilgisini çektiğine bakalım.

3 aylık bir bebeğin ağırlığı ve boyu

3 aylık bir yenidoğanın ortalama ağırlığı 6-7 kg’dır, ve doğduktan itibaren 10 cm civarında boy artışı kazanır. Bunlar yalnızca tahminlerdir ve bebeğinizin gerçek boyutuyla mutlaka örtüşmeyecektir; biraz daha yüksek veya daha düşük rakamlar tamamen normaldir.

Psikoloji, motor gelişimi ve dönüm noktaları

Bebeğiniz nihayet sosyalleşmeye ve ilk sevindirici dönüm noktalarına ulaşmaya başlıyor. Sırf anne ve babanın gülümsemesini sağlamak için bilerek gülümsemeye başlıyor. Ayrıca daha iletişimsel olacak ve günün olaylarına dahil olacak. Bebeğiniz artık hareket eden bir nesneyi bakışlarıyla takip edebilir ve ellerini kısmen veya tamamen açık tutabilir ve agulama sesleri çıkarabilir. Sırt üstü yatırırsanız başını kaldırabilir. 3 aylık bir bebek görme yetisi henüz tam olarak olgunlaşmamış olmasına rağmen bir dizi rengi ayırt edebilmekte ve özellikle ana renklere (yeşil, kırmızı, mavi) çekilmektedir. Derinlik algısı ve üç boyutlu nesnelerin boyutunu kavrama yeteneği de gelişiyor.

Bebeğinizin belirli durumlarda belirli jestleri ve ifadeleri tekrar ettiğini fark etmiş olacaksınız. Bu hareketler ihtiyaçlarını anlamak için kullanılabilir: örneğin tekme atan, yumruğunu kaldıran veya yüzü kızaran bir bebek bir şeyden, bir bezden veya bulunduğu pozisyondan rahatsız olabilir. Gözlerini ovuşturup esniyor mu? O zaman muhtemelen yorgundur veya dinlenmeye ihtiyacı vardır.

3 Aylık Bebekler: eylemler

3. ayda bebekler vücutlarına ilgi göstermeye, çevreleri ve çevrelerindeki insanlarla etkileşime girmeye başlarlar. Kollarını tekmeleyip sallayarak memnuniyetlerini ifade ederler ve anne ve babanın seslerine cevap vermek için sesler üretmeye başlarlar! İşte onların kilometre taşlarından bazıları:

●      Başlarını dik tutmakta daha iyidirler

●      Karınları aşağıdaysa başlarını kaldırabilir ve hatta omuzlarını kaldırabilirler.

●      Etrafa bakmak için gönüllü olarak başlarını çevirebilirler

●      Kollarını kaldırırlar, küçük nesneleri kavramaya başlarlar ve el-göz koordinasyonunu geliştirmeye başlarlar.

3 aylık bebeği uyaran oyuncaklar

Bebeğiniz bu dönemde görme, işitme ve dokunma duyusunu çok kullanmaya başlayacak ve el-göz koordinasyonunu geliştirmeye hazırdır. Bu yeni deneyimleri teşvik etmek ve onlara yardımcı olmak bu nedenle önemlidir: Bu, çıngıraklar gibi kavraması kolay, işitme duyusunu harekete geçirmek için sesler üreten ve işitme duyusunu harekete geçirmek için farklı malzemelerden yapılmış küçük oyuncaklar sağlayarak yapılabilir. dokunma duyusunu teşvik edin. Daha önce belirtildiği gibi, bu yaşta bebekler insan yüzüne çekilir: rahat bir sandalyeye veya kanepeye oturun, bebeğinizi kucağınıza alın veya dizlerinize yatırın ve gülümseyerek ve onun için farklı sesler ve yüzler yaparak zaman geçirin.  Yaptığınız şeye dikkatle odaklandığını fark edeceksiniz.

Son olarak, bebeğiniz uyanıkken ve her zaman yanınızdayken, klasik Karın-zamanı pozisyonunda oyun halısı gibi yumuşak bir alana karnını yatırarak motor becerilerini harekete geçirebilirsiniz.

Bu pozisyon bebeğinizi başını kaldırmaya teşvik edecek, böylece boyun ve omuz kaslarını güçlendirecektir.

Benzer Konular

TESLİMAT SÜRELERİ
3-5 iş günü içinde teslimat
Chicco Güvencesiyle Teslimat
700 ₺ üzerine ücretsiz kargo
Müşteri Memnuniyeti
Online ve Mağazada Baby Kart Puan Kullanım İmkanı