Dış Mekan

6 Yaş Altı Çocuklar için Maske Kullanımı: Ne Zaman Takılır, Nasıl Seçilir ve Diğer Faydalı İpuçları

Maskeler, temel bir önleme aracını temsil eder ve maske kullanımı, COVID-19 salgını sebebiyle virüsün yayılmasını önlemeyi hedefleyen bir uygulamadır.

BRAVA_MAMMA

6 Yaş Altı Çocuklar Ne Zaman Maske Takmalı? 

Genel olarak, maske kullanımı, kullanıcıların aile ortamı dışında, örneğin kapalı alanlarda, toplu taşıma araçlarında, süpermarkette diğerlerinden bir metreden daha az mesafede olmayı beklediği durumlarda gerekmektedir. Bir çocuk dışarıda oynuyorsa ve diğerlerinden en az 2 metre mesafeyi koruyabiliyorsa ve başkalarının dokunduğu yüzeylere dokunmaktan kaçınabiliyorsa, maske takmasına gerek yoktur.

Çocuklarda Maske Kullanımı: Çocuk Doktorları Tarafından Sağlanan Endikasyonlar

Birçok bilimsel kuruluş, okul öncesi çağındaki çocuklar için bazı pratik yönergeler oluşturmuştur. 2 yaşın altındaki bebekler, artan boğulma riski nedeniyle maske takmamalıdır. Bu yaştaki çocuklarla dışarı çıkarken, çocuk arabasını, çocuğun normal bir şekilde nefes almasına olanak tanıyan şeffaf plastik bir örtüyle (ürünle birlikte verilen yağmurluk gibi) korumak yeterlidir. Ayrıca, aşağıdaki durumlarda çocuklar maske takmamalıdır:

• Halihazırda bir metreden fazla mesafeyi gerektiren belirli hastalıklardan birine sahip çocuklar; (bu gibi durumlarda, bu çocuklarla temas edenlere genellikle yüksek filtreleme kapasitesine sahip maskeler (FFP2 maskeleri gibi) önerilir)

• Maskeyi kendileri çıkaramayan çocuklar

• Maskeleri tolere edemeyen çocuklar veya yüzlerine normalden çok daha sık dokunan çocuklar

Amerikan Pediatri Akademisi dahil birçok kuruluş 2 yaşın üzerinde çocuklar için maske kullanımı önermektedir. 

Hangi Maskeler Çocuklar İçin En İyisidir? 

Çocuklar için yüz maskeleri hipoalerjenik, boğulma önleyici malzemeden yapılmalıdır; ek olarak, bu tür maskelerin şekli ve boyutu yüze maksimum yapışmayı sağlamalıdır: gerçekten etkili olması için maske, burun çizgisini takip edecek ve elastik halkaların kulakların arkasında olmasıyla birlikte maskenin kenarları yüze tam oturacak şekilde boyutlandırılmalıdır. Tek kullanımlık maske veya tekrar kullanılabilen yıkanabilir maske arasından seçim yapabilirsiniz.

Sertifikalı bir maskenin, koruma açısından ev yapımı bir maskeden daha fazla garanti sunduğunu unutmamak önemlidir.

Çocuğumun Maske Takmasına Nasıl Yardımcı Olabilirim? 

İyi bir örnek teşkil etmenin yanı sıra küçük çocukların maskeyi kabul etmesini teşvik etmek için ebeveynler maskeyi ilk kez evde takmak, maskeyi tasarımlar veya süslemelerle kişiselleştirmek veya çocuğu maskeyi en sevdiği yumuşak oyuncağına takmaya teşvik etmek gibi stratejiler kullanabilirler.

Son olarak, iyi derecede korunmanın sadece maskenin doğru kullanımına değil, aynı zamanda sosyal mesafeye ve her şeyden önce sistematik el yıkamaya uyulması gibi tüm uygun davranışlara bağlı olduğu vurgulanmalıdır.

Benzer Konular

TESLİMAT SÜRELERİ
3-5 iş günü içinde teslimat
Chicco Güvencesiyle Teslimat
700 ₺ üzerine ücretsiz kargo
Müşteri Memnuniyeti
Online ve Mağazada Baby Kart Puan Kullanım İmkanı