Emzirme veya Biberonla Besleme

Büyüleyici Emzirme Zamanı

Emzirme, sadece beslenme açısından değil aynı zamanda psiko-fiziksel perspektiften, anne ve bebek arasındaki ilişki açısından da sayılamayacak kadar çok avantaj ve fayda sağlar. Birlikte nedenlerine bakalım.

momento-magico-allattamento

1. Anne sütü bebek için en iyi besindir

Anne sütü, yenidoğanlar için en iyi besindir, çünkü 6 aylık olana kadar bebeklerin tüm beslenme ihtiyaçlarını tam olarak karşılamak için gerekli olan tüm besin değerlerini içerir, doğru büyümeyi sağlarken, enfeksiyonlara karşı daha iyi bir koruma sağlar.

2. Anne ve çocuk için güç

Emzirmenin hem kısa hem uzun dönemde birçok faydası vardır: anne sütüne ait hücreler, hormonlar ve antikorlar, emziren annelerin belirli hastalıklara yakalanma riskini azaltırken, bebeklerin de belirli hastalıklara karşı dayanıklı olmasına yardımcı olur.

3. Anne sütü her zaman hazır, ulaşılabilir ve güvenli

Anne sütü her zaman ideal sıcaklıkta ve bebekler için kolayca sindirilebilir, anneler için ise oldukça pratiktir. Hazırlanması ile ilgili hiçbir riskinin olmaması, küçükler için tamamen güvenilir olmasını sağlar.

4. Anne sütü anne ve bebeği yakınlaştırır, ikisi için de huzuru çağrıştırır

Emzirme bebeğin birincil fizyolojik ihtiyaçlarını karşılamaktan çok daha fazlasını ifade eder: aynı zamanda anne ve bebeğin arasındaki bağın kurulduğu duygusal anlardır.  Bu ihtiyacı karşılamak, ikisine de derin bir mutluluk ve huzur duygusu sağlar ve annelere memnuniyet hissi verir, annelerin, miniklerinin gelişimi ve büyümesinde çok önemli olduklarını hissetmelerini sağlar.  

Tüm bu avantajlar ve faydalar Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) emzirmeyi, en azından bebeğin ilk altı ayı için önermesine neden oldu. Anneler, ek gıdaya geçseler bile anne sütünü bir yaş ve ilerisi için beslenmenin ana kaynağı olarak tutmaları üzerine cesaretlendirildi.  

Bunlar da ilginizi çekebilir