Emzirme veya Biberonla Besleme

Yenidoğan Bebeklerde Nefes Alma: Bebeğinizin Doğru Nefes Alıp Almadığını Nasıl Anlarsınız?

Yenidoğan bebeklerde nefes alma, yaşamın ilk birkaç ayından itibaren doğru büyümeyi sağlamada önemli bir faktördür.

allattamento-e-relazione

Yenidoğan Bebek Nasıl Nefes Alır?

Yenidoğanlar sadece burunlarından nefes alır. Bebeğinizi uyurken izleyin: eğer sakin ve horlamadan burnundan (ağız kapalı) nefes alıyorlarsa, bu doğru nefes aldıkları anlamına gelir. Solunum fizyolojik olarak doğru olduğunda (burundan), dudaklar kapanır ve dil damağa değecek şekilde öne ve ağzın üstüne doğru konumlandırılır.

Bebek ağzı açık olarak veya horlayarak uyuyorsa; nefes alma doğru değildir.

Bu arada, bebek ağzı açık olarak uyuyorsa ve hafif horlama ile uyku kesiliyorsa, bu solunumun fizyolojik olarak doğru olmadığı anlamına gelir. Dil aşağı ve ağzın arkasına doğruysa; bu pozisyon, akciğerlere hava akışını azaltabileceği, çocuğun genel sağlığını ve uzun vadede büyümesini etkileyebileceği için tehlikeli olabilir. Fizyolojik olarak doğru olmayan bir şekilde nefes almak rahatsız uykuya neden olabilir ve yorgunluk, sinirlilik, sık oral enfeksiyonlar ve büyümede aksaklık gibi yaygın sorunlara neden olabilir.

Yenidoğanda Huzursuz Bir Uyku Varsa Ne Yapılmalı?

Sık horlama veya huzursuz uyku gibi gece semptomları fark ederseniz, bir sonraki düzenli ziyaretinizde bunu çocuk doktorunuzla konuşmanızı öneririz; doktor sonrasında size bir dizi soru soracak ve bu semptomların nedenini tanımlamaya yardımcı olması için bebeğinizi gözlemleyecek ve sizi uygun bir uzmana yönlendirecektir.

Bebeğin Doğru Nefes Almasına Nasıl Yardımcı Olabilirim?

Emzik kullanmanın birçok faydası arasında, son zamanlarda yapılan bazı çalışmalar, dili yükseltilmiş bir ön pozisyona teşvik etmek için özel olarak tasarlanmış emzik kullanmanın yenidoğanlarda doğru nefes almayı sağlamaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Chicco emzik çeşitleri, bebeklerin doğru nefes almasını desteklemek amacı ile tasarlanmıştır.

Benzer Konular

TESLİMAT SÜRELERİ
3-5 iş günü içinde teslimat
Chicco Güvencesiyle Teslimat
700 ₺ üzerine ücretsiz kargo
Müşteri Memnuniyeti
Online ve Mağazada Baby Kart Puan Kullanım İmkanı