Emzirme veya Biberonla Besleme

Doğum, Mutlu ve Pozitif Bir Deneyim

Dünya Sağlık Örgütü, doğum ve doğum sırasında sağlanan yardımın, annenin isteklerine ve ihtiyaçlarına mümkün olduğunca saygı duyularak yapılması gerektiğini onaylıyor.

gravidanza-male-di-schiena

Parola: doğumun sadece tıbbi bir olay olarak görülmesinden kaçınılması

Anne olacaklar için doğum, yalnızca tıbbi olarak değil, aynı zamanda kadının duygusal ve psikolojik ihtiyaçları açısından da keyif alarak olumlu deneyimlenmesi gereken eşsiz bir anı temsil eder. Hamilelik fizyolojik olarak olması gerektiği gibi risk almadan ilerlerse, normal doğum sırasında sağlanan yardımda elbette anne ve çocuğun sağlığına öncelik verilmeli, ancak aynı zamanda gereksiz klinik müdahale de minimuma indirilmelidir. Dünya Sağlık Örgütü bu yaklaşmanın önemini çocuğunu dünyaya getirmek üzere olan kadınlara yardım etme konusundaki yeni tavsiyelerde ve kılavuzlarda onaylamaktadır.

Doğum: olabildiği kadar doğal

Dünya Sağlık Örgütü’nün mesajı çok açık: doğum sırasında kadınlar dinlenmeli ve isteklerine saygu duyulmalıdır. Dünya Sağlık Örgütü’nün doğum için ilk göz önünde bulundurduğu hususlar bazı durumlarda hızlı olunacağı, bazılarında ise olunmayacağıdır. Her şey normal ilerliyorsa ve anneyle bebeğin durumu iyiyse, süreci hızlandırmak için müdahale etmeye gerek yoktur. Buna ek olarak, doğum sırasındaki pozisyon annenin kararı olmalıdır ve bu aynı zamanda doğum sırasında yanında kimin olacağı için de geçerlidir. Benzer şekilde, tıbbi müdahale gerektiğinde, anne her zaman tam olarak bilgilendirilmeli ve tüm kararlara dahil edilmelidir.

Hastaneye ne zaman gidilecek?
Doğum birkaç farklı aşaması vardır ve ilk kasılma belirtilerinde ebeveynler genellikle kliniğe veya hastaneye koşarlar. Bağırsak semptomları ve su gelmesi ile birlikte kasılmaların yoğunluğu ve sıklığındaki artış, doğumun çok uzak olmadığını gösterir: Bu durumda, doktor tavsiyesi durumun ciddiyeti için her zaman dikkate alınmalıdır.

Doğumun başlatılması: bireysel zamanlamalara saygı duymak
Dünya Sağlık Örgütü doğumun başlatılması konusunda da önerilerde bulunmaktadır. Doğumun zamanı kadından kadına ve hamilelikten hamileliğe çok değişkendir. "Standart zaman" diye bir şey yoktur. Bununla birlikte, yeni rehberlerin üzerinde durduğu noktalardan biri rahim ağzının genişlemesinin hızıdır. Doğum sancısı sırasında saatte 1 cm'lik genişleme "normal" olarak kabul edilirken, birçok kadın için serviks çok daha yavaş bir şekilde açılır ve buna uygun destek sağlanarak buna da saygı gösterilmelidir.

Sezaryen doğumları: minimuma düşürülmek

Rehberler ayrıca, belirli durumların uygun olması durumunda, doğal doğumun sezaryene tercih edilmesini tavsiye etmektedir. Elbette, bazı tıbbi durumlar için, örneğin, bebek ters pozisyonundaysa veya anne için sıkıntılı bir durum varsa, bebeğin çıkışının engellendiği durumlarda gerekli olabilir. Prematüre veya ikiz doğum durumunda, doktor, duruma göre en iyi doğum yöntemini belirleyecektir. Ve bir kadın zaten sezaryen geçirmişse ve başka herhangi bir olumsuz durum olmaması koşuluyla, annenin bebeğini doğal yoldan doğurmaya çalışmasına izin verilmelidir.

 

 

 

Benzer Konular

TESLİMAT SÜRELERİ
3-5 iş günü içinde teslimat
Chicco Güvencesiyle Teslimat
300 ₺ üzerine ücretsiz kargo
Müşteri Memnuniyeti
Online ve Mağazada Baby Kart Puan Kullanım İmkanı