Hamilelik

Yeni Doğan Bebeğinizle Eve Gelmek: Sakin bir tutum sergilemek

Yeni Ebeveynler için Tavsiyeler

01_CHE_NOTTE_0126

Ebeveyn olmak, şüphesiz hayattaki en önemli ve eğlenceli olaylardan biridir, ancak aynı zamanda büyük yeni zorlukları da beraberinde getirir.

Yeni ebeveynler kendilerini, genellikle birbirleriyle zıt olan bir dizi farklı duygu hissederken bulurlar: Bir çocuğun doğumunun sevincine, günlük yaşamdaki büyük değişikliklerle başa çıkmanın zorlukları eşlik eder, bu nedenle yeni bir anne yeterince sütü olmadığı için korkabilir, yeni bir baba ailesine ihtiyacı olan her şeyi veremeyeceğinden endişeli olabilir; ya da anne bebeğin gece nefes aldığını duyamamaktan korkarken, baba uyumamaktan ve gün boyunca çalışması için ihtiyaç duyacağı enerjiyi kaybetmekten endişelenebilir. Anne ve babaların korkuları aynı ayrıntıları paylaşmayabilirken, gerçekte hepsi yeni ebeveynlerin yeni doğan bebekleri ile eve döndükleri sihirli anlarda endişe duymalarına neden olan bir yetersizlik ve belirsizlik duygusunu gizler.

İşte ilk kez ebeveyn olmakla bağlantılı temel korkulardan bazılarının en iyi şekilde nasıl üstesinden gelineceğine dair birkaç ipucu.

Yeni Doğmuş Bebeğinizle Eve Dönme Kuralları

1.       İlk kural, kendinize güvenmektir: hem anne hem de baba içgüdüsü vardır ve bu, daha önce hiç yapmamış olsanız bile, bebeğe bakmayı doğal ve kendiliğinden hale getirmeye yardımcı olacaktır.Mükemmeli hedeflemek zorunda değilsiniz: çocukların süper ebeveynlere ihtiyacı yoktur, sadece çok fazla sevgiye ve bolca huzura ihtiyaçları vardır.

2.        İkinci kural, bebeğiniz ağlarsa korkmamaktır. Ağlamak, bir bebeğin ihtiyaçlarını iletmenin birincil yoludur. Acıkmış, yorgun, ıslanmış veya karın ağrısı varsa, bebekler ağlayacak ve anne-babalar, duygusal bir "ayarlama" süreciyle bunun nedenlerini yorumlamayı ve ayrıca bebeği yeniden sakinleştirmeyi öğreneceklerdir.

3.       Üçüncü kural, yardım istemeyi ve vermeyi öğrenmektir. Gerekirse, ev işlerinde veya akşam yemeğinde pratik yardım için bir büyükanne veya bir arkadaş tarafından sunulan destekten "yararlanmaktan" korkmayın.

 Küçüğünüz bebek yatağında dinlenirken evi temizleme isteğine teslim olmayın, çünkü bunlar aslında sizin de dinlenmeniz gereken zamanlardır. Yorgunluk, korku ve endişenin artmasına neden olabilir.

4.       Son olarak, yaşam tarzınızı değiştirme korkusuyla nasıl başa çıkmalısınız? Cevap çok fazla endişelenmeden, şu anda yaşamak ve gelecekle ilgili düşüncelerin sizi bunaltmaktan alıkoymaya çalışmaktır. Küçük çocuğunuzla değerli anların tadını çıkarın, ona sarılın ve uyurken gülümsemesini izleyin.

Benzer Konular

TESLİMAT SÜRELERİ
3-5 iş günü içinde teslimat
Chicco Güvencesiyle Teslimat
700 ₺ üzerine ücretsiz kargo
Müşteri Memnuniyeti
Online ve Mağazada Baby Kart Puan Kullanım İmkanı