Hamilelik

Erken Doğum Nedir, Nedenleri ve Riskleri Nelerdir?

Prematüre bebek terimi, hamileliğin 37. haftasından önce doğan bir bebeği ifade eder. Prematüre doğum ile hem bebek hem de anne hazırlıksız yakalanır, sadece bebeği değil tüm aileyi ilgilendiren travmatik bir olaydır. Tüm erken doğumlar aynı değildir. Prematüre bebekler aşırı erken (28. gebelik haftasından önce), orta derecede erken (32. haftadan önce) ve esas doğuma yakın (34-36. hafta arası) olmak üzere 3 gruba ayrılır. Bebeğin anne rahminde kaldığı her gün ve hafta bebeğin gelişimi için temel olduğu ve yeni doğan bebeklerin ihtiyaç duyduğu bakım farklı olacağı açıktır.

parto-cesareo

Prematüre Doğum Neden Olur?

Erken doğumun sayısız nedeni vardır ve bazen birbiriyle ilişkilidir. Üç grup sebep vardır: tıbbi, kazara ve çevresel. Tıbbi nedenler esas olarak rahimle ilgili sorunlardan kaynaklanmaktadır: rahim şekil bozukluğu, rahim şişkinliği (özellikle çoğul gebeliklerde), rahim boynunun yeterince kapanmaması, plasentanın ayrılması ve plasenta previa da idrar yolu enfeksiyonları, diyabet ve listeriosis gibi erken doğuma neden olabilir.

Tesadüfi nedenler söz konusu olduğunda, bunları tanımlamak elbette zordur, ancak karına şiddetli darbe, düşme veya acil ameliyat gibi travmaların erken doğuma neden olabileceği açıktır.

Son olarak, çevresel nedenler vardır: çok sayıda çalışma, annenin yaşı (çok genç veya çok olgun) gibi zor durumlarla doğrudan bir ilişki olduğunu göstermiştir. Erken doğan bebek vakalarını artıran açık havada çalışma, merdivenler, uzun mesafeler yürüme, olağandışı zorlanma, yorucu çalışma, uzun yolculuklar gibi bir dizi risk tanımlanmıştır. Doğal olarak, ne kadar çok faktör dahil olursa, risk o kadar büyük olur.

Erken Doğumun Bebekler için Riskleri ve Sonuçları

Erken doğum, birçok organ ve sistemin fizyolojik olgunluğa ve rahim dışındaki ortamla yüzleşmek için gerekli tüm becerilere ulaşmasını engeller. Çok erken doğmak, artan organ disfonksiyonu, olası solunum, kardiyovasküler, nörolojik, böbrek, oftalmolojik, beslenme ve immünolojik hastalıklar riskini içerebilir. Ancak bugün, erken doğanların tamamen olgunlaşmalarına yardımcı olabilmek için adanmış önde gelen yenidoğan yoğun bakım ve patoloji departmanlarının uzman neonatologları ve neonatolojide uzmanlaşmış pediatrik hemşirelerinin bilgilerine güvenmek mümkündür.

Erken Doğan Bebeklerde Gelişim

Her şeyden önce, erken doğmuş bir bebeğin büyüme ve gelişimini tartışırken, her zaman doğru yaş ile gerçek yaş, yani tahmini doğum tarihi ve gerçek doğum tarihi arasındaki farkı düşünmek iyi bir fikirdir, çünkü bu, birçok nedenden dolayı önemlidir. Gebelik yaşı ne kadar küçükse, büyümelerine eşlik etmek, desteklemek ve daha sonra meydana gelebilecek bazı zorlukları önlemek için yenidoğan yoğun tedavi servislerinde yaşamın ilk anlarından itibaren daha fazla sınırlama ve bakım unsurlarının uygulanması gerekecektir.

Benzer Konular

TESLİMAT SÜRELERİ
3-5 iş günü içinde teslimat
Chicco Güvencesiyle Teslimat
700 ₺ üzerine ücretsiz kargo
Müşteri Memnuniyeti
Online ve Mağazada Baby Kart Puan Kullanım İmkanı