Hamilelik

Fetüs Nasıl Büyür? 8. Haftadan 12. Haftaya Kadar Fetüsün Gelişimi

İlk trimesterin sonunda fetüs neredeyse tamamen oluşur ve bebeğinizin görünüşüne sahiptir. Ancak bu haftalar boyunca nasıl büyüdüğünü görelim..

feto-2

8. ve 9. Haftalardaki Fetüsün Burun Gelişme Süreci

Sekizinci haftada fetüsün uzunluğu yaklaşık 1 santimetredir ve kalbin gelişimi tamamlanır. Yüz ve boyun daha tanınabilir, göz, burun ve ağız ayırt edilir. Parmaklar hala perdelidir. Dokuzuncu haftada embriyo bir üzüm büyüklüğündedir: parmaklar ayrılmaya başlar ve bilekler bükülür; burun şekillenir, ağız ve dudaklar oluşur. Son günlerde diyafram gelişmeye başlar.

Fetüsün 10. ve 11. Haftadaki Gelişim Süreci

Onuncu haftadan itibaren embriyo fetüs olarak adlandırılmaya başlar; 3-4 santimetre uzunluğunda ve 3-4 gram ağırlığındadır. Kemikleşme süreci başlar ve ayak tırnakları ortaya çıkar. Kollar ve bacaklar gerilir, parmaklarda tırnaklar ve parmak uçları oluşmaya başlar, bir tat hissi gelişir. 11 Haftada fetüs 4-6 santimetre uzunluğunda, erik büyüklüğündedir. Esnemek ve yutmak için ağzını açıp kapatabiliyor. Çenede küçük diş tomurcukları oluşmaya başlar. Dış genital organlar vurgulanır ve gözlerin süsenleri oluşmaya başlar. Anne hareketi algılamasa bile fetüs sürekli hareket eder.

12. Haftada Baş Parmak Emme

12. haftada fetüs baştan sakruma kadar yaklaşık 6 santimetre, kivi büyüklüğünde ve 8-14 gram ağırlığındadır. Kollarını, bacaklarını ve parmaklarını hareket ettirir, gülümser ve kaşlarını çatar, baş parmağını emer. Başta beyin olmak üzere organlar gelişmeye devam eder, boyun uzar, kalkar ve gövdeden ayrılır. El ve ayak parmakları birbirinden ayrılmıştır.

Fetüste Hıçkırık Varsa Ne Yapılmalıdır?

Hamilelik sırasında, anne adayı karnında ritmik olarak tekrarlayan bir sarsıntı, küçük bir tıklama algıladığı ortaya çıkabilir. Fetal hıçkırık olarak söylenen bilgi çok yaygındır. Bu durum ikinci trimesterin ortasında ortaya çıkar ve hamilelik sırasında daha yoğun algılanır. Bir sağlık sorunu olarak görülmediği belirtilmektedir.

Benzer Konular

TESLİMAT SÜRELERİ
3-5 iş günü içinde teslimat
Chicco Güvencesiyle Teslimat
700 ₺ üzerine ücretsiz kargo
Müşteri Memnuniyeti
Online ve Mağazada Baby Kart Puan Kullanım İmkanı