Hamilelik

Fetüsün Büyüklüğü ve Kadının Değişimleri

Hamileliğin on birinci haftasında kendinizi daha iyi hissetmeye başlamalısınız, bazı kokular sizi rahatsız etmeye devam etse de mide bulantısı geçiyor. Hamileliğin kritik anı artık sona erdi ve bu andan itibaren artık bir embriyodan değil, bir fetustan bahsedeceğiz. Şimdi bebeğinizin neye benzediğini ve vücudunuzda hangi değişikliklerin gerçekleştiğini görelim.

11_SETTIMANE

Onbirinci haftada fetüsün büyüklüğü ve gelişimi

11. Hafta boyunca  fetüs bir kayısı kadar büyüktür ve baştan arkaya yaklaşık 3-4 cm boyutlarındadır. Tüm hayati organlar gelişir ve işlevlerini yerine getirmeye başlarlar. Baş hala vücudun yarısı kadardır. Bebeğinizin duyması için hala erken olsa bile kulak kepçesi neredeyse tamamen oluşur. Şimdi bebek ağzını açıp kapatabilir ve esneyebilir: hıçkırıkları bile olabilir, ancak şu anda onu algılamanız için hala çok küçük. İlk trimesterin sonunda, gebelik yaşını daha doğru bir şekilde belirleyecek ve morfolojik ultrasonu beklemeden fetüsün boyutunu hesaplayabilmek için üç temel parametreyi ölçecek bir ultrason gerçekleştirilir.

11. haftada annenin vücudu nasıl değişir?

Şu anda henüz kilo almamış olsanız bile pantolonu kapatmak için mücadele etmeye başlayabilir, bulantı, hoş olmayan kokular ve mide ekşimesi yaşıyor olabilirsiniz. Ayrıca, progesterondaki artışa da bağlı olarak kabızlıktan muzdarip olabilirsiniz. hamilelik hormonları ve dolaşımdaki kan hacmindeki artışa bağlı olarak saçlar daha parlak ve daha güçlü hale gelip, cildiniz daha parlak görünmeye başlayabilir.

Onbirinci hafta için sağlıklı yaşam ipuçları

Saç boyanması tavsiye edilmemekle birlikte eğer kullanmayı planlıyorsanız tamamen doğal olanları tercih etmelisiniz. Genel olarak, saçlarınız daha parlak ve daha güçlü görünmelerine rağmen, hamilelik ve emzirme döneminde daha savunmasız kalırlar. Dikkat edilmesi gereken bir diğer faktör de güneşe maruz kalmaktır: hamilelikte, özellikle yüzde kendini gösteren cildin hiper pigmentasyonu olan kloazma gravidarum adı verilen anestezik güneş lekeleri geliştirme olasılığı vardır.  Yüksek faktörlü güneş kremlerini tercih ediniz. Son olarak, her zaman beslenmenize dikkat edin, hem siz hem de bebek için bol miktarda meyve ve sebze yiyin ve elbette dinlenmeyi unutmayın!

Annelik ve iş

On birinci haftadan itibaren kendinizi daha iyi hissetmeye başlayacak ve iş açısından da daha enerjik hissedeceksiniz. Hamilelik bir hastalık değildir ve genel olarak daha önce yapılanları yapmaya devam etmek mümkündür. Bununla birlikte, bebeğin ve anne adayının sağlığını tehlikeye atabilecek daha riskli işler (kimyasal risk veya fiziksel açıdan) vardır. Bu tarz işler konusunda daha dikkatli olmanızı öneririz.

 

Benzer Konular

TESLİMAT SÜRELERİ
3-5 iş günü içinde teslimat
Chicco Güvencesiyle Teslimat
700 ₺ üzerine ücretsiz kargo
Müşteri Memnuniyeti
Online ve Mağazada Baby Kart Puan Kullanım İmkanı