Hamilelik

Hamilelikte bel ağrısı neden olur ve nasıl engellenir?

Karın büyümeye ve ağırlaşmaya başladığında, bu postür geleceğin annesi için, uyku kalitesini ve süresini etkileyen ve annenin genel refahını etkileyen rahatsız edici bel ağrılarına neden olabilir.

gravidanza-male-di-schiena

Hamilelikte bel ağrıları özellikle 5. ve 7. aylar arasında başlar ve anne adaylarının %50’sini, doğumdan sonra da belli bir süre için kadınların %25’ini etkiler.

Hamilelikte bel ağrısının nedenleri

Hamilelik döneminde bel ağrılarının temel nedeni karın bölgesinin artan ağırlığıdır. Bu, vücut ağırlık merkezinin ileri doğru kaymasına neden olur ve baş, omuzlar, omurilik ve dizler geriye eğilerek ağırlığın dengelenmesi için bir postural tepki verir.

Bu postural değişim, bel omurgasının üzerindeki yükü arttırır ve anne adayının rahatını ve huzurunu bozacak rahatsız edici bel ağrılarına neden olur

Hamilelikte bel ağrısına ne iyi gelir

Gebelik sürecinde kadın vücudunun ihtiyaçlarını karşılamak için özel olarak tasarlanan hamile iç çamaşırları bel ağrısı belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilir.

Örneğin bir korse, özellikle gebelik döneminde giderek hassaslaşan sırt kısmında olabilecek baskıyı azaltır.

Genellikle, hafif ama düzenli fiziksel aktiviteler, lumbosakral (bel omurları ve sakrum bölgesine ait olan) kasların güçlenmesine yardımcı olabilir, böylece yorgunluğu azaltarak, karnı destekler.

Yani hem bedeni hem de zihni rahatlatmak için su jimnastiği, yoga ya da daha basit bir şekilde rahatlatıcı yürüyüşler yapabilirsiniz.

Benzer Konular

TESLİMAT SÜRELERİ
3-5 iş günü içinde teslimat
Chicco Güvencesiyle Teslimat
700 ₺ üzerine ücretsiz kargo
Müşteri Memnuniyeti
Online ve Mağazada Baby Kart Puan Kullanım İmkanı