Emzirme veya Biberonla Besleme

Yumurtlama Dönemi– Temel Semptomları ve Ne Zaman Olacağı Nasıl Hesaplanır?

Yumurtlama evresi en yüksek doğurganlık dönemine tekabül eder ve adet döngüsü içinde hesaplanabilir belli bir zamanda olur.

a-proprio-agio-nonostante-il-pancione

Bir kadının doğurganlığının zirvede olduğu aşama
Yumurtlama, yumurtanın yumurtalıktan fallop tüpüne düştüğü, sperm tarafından döllenmeye hazır hale geldiği, fetusun büyüyeceği uterusa gitmeden önceki aşamadır. Bu işlem, adet döngüsünün on dördüncü günü (genellikle yaklaşık 28 gün sürer) civarında gerçekleşir ve kadının gebe kalabileceği yumurtalık döngüsünün aşamasını temsil eder.

Verimli evre her ay birkaç gün sürer
Gebeliğin, yumurtlamadan hemen önceki günlerde bile cinsel ilişki gerçekleştiğinde olabileceğini hatırlamak önemlidir. Sperm, uterus boşluğu ve fallop tüplerinde yaklaşık 3 ila 4 gün hayatta kalabilir. Bu arada yumurta, yaklaşık 24 saat boyunca yaşayabilir. Yumurtanın fallop tüplerine düşmesinden bu yana geçen zaman, döllenmemiş oosit hızla parçalanır. Spermin canlılığı ve oositin hayatta kalma süresi göz önüne alındığında, düzenli döngüsü olan bir kadın her ayın 4-5 günü doğurgan olur.

Yumurtlama dönemi hesaplanması: nasıl yapılır
Yumurtlama dönemi nasıl hesaplanır? Yumurtlama tarihi, yumurtlama ile ilk adet günü arasından 14 gün çıkarılmasıyla  hesaplanabilir. Bu, eğer döngü 28 gün sürerse, 14. günde yumurtlama gerçekleşir, oysa döngü 33 gün uzunsa, 19. günde yumurtlama gerçekleşir. Bir kadının döngüsü düzensizse, bu hesaplama daha az güvenilirdir. Döngü 27-30 gün sürerse, örneğin, yumurtlama 13. ve 16. günler arasında gerçekleşir. 28 günlük bir döngüde doğurganlık evresi 10-11. Günlerden 15. güne kadar, veya 3-4 gün öncesinden ve yumurtlamadan bir gün sonra gerçekleşir.

Yumurtlama dönemi belirtileri: üç anahtar işaret
Yumurtlama dönemi, yoğunluğu kadından kadına değişen spesifik belirtilere neden olur. En açık belirtiler servikal-vajinal sekresyonlardaki değişikliklerle ilgilidir: yumurtlama başladığında bu sekresyonlar artar ve çiğ yumurta beyazına benzer şekilde daha sıvı ve kremsidir. İkincisi, bir kadının çekirdek vücut ısısı 0.3-0.5 derece artar. Üçüncü belirti, anlayışı kolaylaştıran, daha yumuşak ve daha açık hale gelen serviks ile ilgilidir. Bu üç öncelikli belirti genellikle alt karın bölgesinde kramp ve ağrı ile ilişkilidir, cinsel isteklerde bir artış olur ve göğüslerde hassasiyetler yaşanır.

Benzer Konular

TESLİMAT SÜRELERİ
3-5 iş günü içinde teslimat
Chicco Güvencesiyle Teslimat
700 ₺ üzerine ücretsiz kargo
Müşteri Memnuniyeti
Online ve Mağazada Baby Kart Puan Kullanım İmkanı