Hijyen ve Koruma

Bebeğin günlük hijyeni için birkaç küçük ipucu

Bebeğin günlük hijyeni çok önemlidir ve iyi bir bakım ve ilgi gerektirir.

igiene-quotidiana-neonato

Birçok ebeveyn için, bebeğin günlük hijyenik bakımını yapmak, özellikle doğumdan sonraki ilk günlerde biraz göz korkutucu olabilir. Günlük hijyen rutinini hoş ve huzurlu anlara dönüştürmek için tek yapmanız gereken birkaç küçük ipucunu takip etmek. Bakım için en iyi zaman, banyodan sonra, bebek sakin ve rahatkendir. 

Bebeğin kulakları nasıl temizlenir?

Kulaklar haftada birçok kez, bebeğin güvenliği için ideal olan pamuk çubuklarla düzenli olarak temizlenmelidir. Görülebilen dış bölgeyi veya kulak kepçesini temizlememiz yeterlidir.

Bebeğin gözleri nasıl temizlenir?

Gözler, tuz solüsyonuna batırılan küçük gazlı bir bez parçası kullanılarak temizlenebilir.

Bebeğin tırnakları ne zaman ve nasıl kesilmelidir?

Tırnaklar, miniğin kendisine zarar vermesini engellemek için sık sık kesilmelidir. En iyisi, özel yuvarlak uçlu bir bebek tırnak makası ya da bir tırnak törpüsü kullanmaktır. Hem ayak hem de el tırnakları, uzamamış tırnakların alınmasını önlemek için düz bir biçimde kesilmelidir. Tırnak kesmek biraz zorlayıcı olabilir bu sebeple bebek rahatken ya da uyurken daha kolay yapılabilir.

Bebeğin burnu nasıl temizlenir?

Bebeğin burun bakımı da özel bir ilgi gerektirir, çünkü burun tıkanıklığı olmadan gerçekleşen solunum, kolay beslenme ve sorunsuz bir uyku sağlar. Burun deliklerini temizlemek için, az miktarda tuz solüsyonu kullanılabilir. Daha zorlu durumlarda burun aspiratörlerinin kullanılması da önerilir.

Ağız hijyenine ne zaman başlamalı?

Bebeğiniz henüz çok küçük ve daha dişleri çıkmamış olsa da günlük hijyen rutinini tamamlamak için,  ağız hijyenini de önemlidir. Beslenmeden sonra diş etleri, bebeğin ağzını sterilize eden özel bir jel ile temizlenmelidir.

Benzer Konular

TESLİMAT SÜRELERİ
3-5 iş günü içinde teslimat
Chicco Güvencesiyle Teslimat
700 ₺ üzerine ücretsiz kargo
Müşteri Memnuniyeti
Online ve Mağazada Baby Kart Puan Kullanım İmkanı