Oyun Zamanı

Çocuklarınızla Evde Yapabileceğiniz Şeyler

Çocuklarınızla kaliteli zaman geçirirken evde yapabileceğiniz öneriler, fikirler ve oyunlar.

farm-animals-theather-2-in-1-2

Belli bir rutine sahip olun

Gün için bir rutin oluşturmak çok önemlidir. Onları her gün hemen hemen aynı saatte uyandırdığınızdan emin olun (aynısı yatma vakti için de geçerlidir, özellikle küçükler saat 21: 30’u geçirmemelidir) ve birlikte kahvaltı yapın. Çocukların genellikle sabahları onları meşgul edecek okulları vardır, ancak sabahları çocuklar evde kalsalar bile onlara "okul zamanı" ayırmalısınız: daha büyük çocukların genellikle yapacak ev ödevleri veya takip edecek çevrimiçi dersleri vardır, küçük çocuklara ise projeler (oyun hamuru, ev yapımı slime - daha güvenli oldukları için deterjan kullanılmayan versiyonlar, origami, alüminyum folyo heykeller ...), çizim, yazmayı öğrenme ve okul öncesi ve kreş merkezlerinde sunulanlara benzer diğer aktiviteler öneririz. Bu, rutinlerini bozmadan işleri yolunda tutmaya yardımcı olur.

Evde Çocuklarınızla Yapabileceğiniz Aktiviteler

Danstan basit spor aktivitelerine kadar her şey olabilir. Oyunlar ister hazırlanmış ister spontane olsun, en önemli şey onlarla beraber oynamaktır: Birlikte biraz egzersiz yapmak, keyifli ve eğlenceli anlar paylaşmak için günlük egzersizler harika bir fırsattır. Özellikle spor aktivitelerinin ara verildiği zamanlarda çocuklar için çok önemlidir, çünkü hem çocukların motor becerilerini geliştirmeye hem de onları eğlendirmeye yardımcı olur. Bahçe veya balkona sahip olacak kadar şanslı olanlar açık havada egzersiz yapabilir, ancak herkesin kendisini ve çocuklarını aktif tutması için çok sayıda kapalı alanda yapılabilecek spor ve egzersiz mevcuttur.

Çocuklar için Kutu Oyunları

Kapalı alanda geçirilen zaman, anne, babayla ve kardeşlerle güzel bir kutu oyunu oynama fırsatı sunar: oyunlar büyük eğitici değerlere sahiptir (eğitici oyun süresiyle ilgili makaleye bağlantı) ve çocukların becerilerini arttırarak onlara nasıl sosyalleşeceklerini ve kurallara göre oynamanın değeri gibi önemli kavramları öğretir

Evde Çocuklarınızla yapabileceğiniz on şey

İşte İtalyan Önleyici ve Sosyal Pediatri Derneği (SIPPS) tarafından aileler için hazırlanan çocukların duygusal ve bilişsel becerilerini aktif olarak geliştirmek için evde çocuklarla oynanabilecek eğlenceli oyunlar ve aktivitelerle on kuralın listesi.

1. Çamaşır yıkamak, elektrikli süpürgeyi kullanmak, eşyaları kaldırmak gibi günlük işlere yardım etmelerine izin verin: Ebeveynlere eşlik etmek ve onları taklit etmek için harcanan zaman, bir çocuğun bilişsel ve duygusal gelişimine mükemmel bir katkı sağlar: hem genel hem de ince motor becerilerine ek olarak çocuklar insanlarla etkileşime geçmeyi öğrenir.

2. Onlara kendi başlarına giyinmeyi öğretin: kişisel özerklik söz konusu olduğunda, genellikle ebeveyn olarak devreye girer ve onların yapması gereken şeyleri kendimiz yaparız. Bunu çocuğunuzla her gün gerekli adımları keşfetmek için bir fırsat olarak kullanın.

3. Beraber mutfak aktiviteleri yapın: Köfteye şekil vermelerini, portakal sıkmalarını, muz veya haşlanmış yumurtayı dilimlemelerini sağlayın: Çocuklarınızın kendi elleriyle yaptıkları bir şeyi yemekten veya içmekten ne kadar memnun olacağını düşünün.

4. İplik geçirme, nesneleri gruplama: Toplama ve çıkarma gibi temel kavramları öğrenmek, oyun oynamak kadar kolaydır. Çocuklara benzer nesneleri gruplandırmayı, makarnayı kolyelere ve bileziklere geçirmeyi veya sepetlerde mevsim meyveleri toplamayı öğretin.

5. Düğümleri, kurdeleleri ve fiyonkları bağlayın: İhtiyacınız olan tek şey renkli bir ip veya düğüm atmadan jimnastik yapmaya hızlı bir geçiş için önce ayakkabı bağlarını bağlamayı öğrenin.

6. Bir top, kağıt parçası veya bir ip parçasıyla oynayın: Bu aktiviteler evde yapılabilir ve iki veya daha fazla çocuk arasında veya ebeveynler ile çocuklar arasında işbirliği gerektirir. Bu, uyumlu hareketleri, sosyalleşmeyi ve kişinin çevresiyle ilgili farkındalığını teşvik etmenin bir yoludur. İç mekandaysanız, bir top oluşturmak için yapışkan bantla bir arada tutulan bir tomar kağıt kullanmayı deneyin: bu daha az gürültülü bir seçenek olacaktır.

7. Çocuklara hikayeler okuyun, anı vurgularınızla yaratın: Bu özel ve telaşsız anı çocuğunuza adarken daha ilgi çekici bir atmosfer yaratmak için her karakter için farklı bir stil ve ton kullanmayı deneyin. Akşamlar hikayeler için harika zamanlardır ve çocukların uykuya dalmalarına yardımcı olur.

8. Farklı boyutlarda karton kutular kullanın: evler, arabalar, uçaklar, kılıçlar, zırhlar ve kasklar yapın. İhtiyacınız olan tek şey, çocuğunuzun oturup pilot, astronot, şövalye veya prenses olabileceği bir otomobil veya uzay gemisi yapmak için makas, yapışkan bant ve biraz yapıştırıcı.

9. Birlikte müzik dinlerken zıplayın ve dans edin: dans etmek, etrafta dolaşmak ve anne-babanın adımlarını taklit etmek, çocukları bu alışılmadık dönemde gevşemeye ve daha rahat hissetmeye teşvik eder.

10. Tek başına ve birlikte şarkı söyleyin: Başkalarını ve kendinlerini dinlemek, kolay şarkıları ezberlemek ve kafiye yapmayı öğrenmek çocukların telaffuzlarını geliştirmelerine yardımcı olacaktır.

 

 

 

 

Benzer Konular

TESLİMAT SÜRELERİ
3-5 iş günü içinde teslimat
Chicco Güvencesiyle Teslimat
300 ₺ üzerine ücretsiz kargo
Müşteri Memnuniyeti
Online ve Mağazada Baby Kart Puan Kullanım İmkanı