Uyku Zamanı ve Rahatlama

Bebek Uyutma için Bilmeniz Gereken Noktalar

Bebeğinizin uyumasına yardımcı olacak ipuçları

next2me-besik-5

Az uyuyan ve iyi bir uyku düzenine sahip olmayan çocuklar, gün içinde aldıkları bilgileri saklama ve işleme koymada daha fazla güçlük çektikleri için daha sinirlidirler ve konsantre olmakta daha fazla zorluk çekerler. Güvenli bir uykunun yanı sıra, çocukların yeteri kadar uyuduğundan emin olmak gerekir. Çocukların uyumasına nasıl yardımcı olabileceğinize dair bazı yararlı ipuçları.

Belli Bir Saatten Sonra Bebeğinizi Ekranlardan Uzak Tutun 

Akşam yemeğinden sonra TV'yi açmayın ve tablet, akıllı telefon ve bilgisayar kullanmayın ve genel olarak çocukları çok uzun süre ve belirli bir saat sonra teknolojik oyunlar gibi uyaranlara maruz bırakmayın. Elektronik cihazlardan gelen mavi ışık beynimizi uyanık tutar ve uyku hormonu olan melatoninin normal üretimini engeller. Karanlıkta üretilen melatonin, vücudumuza uyumak için eşlik eder, bu nedenle uykuya dalmayı kolaylaştırmak için ışıkları kapatmak iyi bir alışkanlıktır. Belirli bir saatten sonra çocukların hareket içeren oyunlar veya özellikle heyecan verici oyunlar oynamasına izin vermeyin.

Bebeğinizin Uyku Saatlerine Dikkat Edin ve Alışkanlık Oluşturun

Doğası gereği, tüm çocukların kendi alışkanlıkları vardır ve sürprizlerden hoşlanmazlar. Sinir sistemleri, yemek, uyku ve oyun aynı sırayla ve aynı saatte gerçekleşirse daha iyi çalışır. Çocuklar, her zaman aynı saatte ve aynı yerde yatmak gibi basit ama sağlıklı kuralları çabucak öğrenirler. Öngörülebilirlik onlara güven verir ve sinir sistemlerinin doğru bir şekilde gelişmesine izin verir.

Uyku Öncesi Rahatlatıcı Rutinler Oluşturun

Bir masal okuyarak veya bir ninni söyleyerek daha da rahatlatıcı hale gelen bir uyku zamanı ritüeli sağlamak, normalde stresten sorumlu olan beyin hormonu, kortizolun seviyelerini azaltacak ve böylece uykuya dalmayı  kolaylaştıracaktır.

Benzer Konular

TESLİMAT SÜRELERİ
3-5 iş günü içinde teslimat
Chicco Güvencesiyle Teslimat
700 ₺ üzerine ücretsiz kargo
Müşteri Memnuniyeti
Online ve Mağazada Baby Kart Puan Kullanım İmkanı