Uyku Zamanı ve Rahatlama

Doğal ve rahatlatıcı bir his: emme hareketinin önemi

Miniklerin gelişiminde emziğin faydaları ve nasıl doğru şekilde kullanılacağına dair birkaç ipucu.

soothers-physio-soft-soothers-physioforma-gommottino-0-2m-succhietti-chicco-2-pz-100-silicone-3

Bebekler için, emme, sakinleştirici ve rahatlatıcı bir etkiye sahip olan, uzun süreli ağlamaları önlemeye yardımcı olan, doğal ve içgüdüsel bir harekettir. 

Bu nedenle, beslenme için bir gereklilik olan emme hareketinin emzik kullanımını da destekleyen birçok pozitif etkisi var. 

Ek olarak, pediyatristler uyku sırasında, SIDS riskini azaltabildiği için emzik kullanımını öneriyor

Sakin ve huzurlu

Emme hareketi bebeklerde, ruh hali ve uyku düzeni için çok önemli olan, sakinliği ve huzuru sağlayan serotonin üretimini uyarır. Bu nedenle, beslenme fonksiyonunun yanı sıra, emme hareketi bebeğe konfor sağlar ve özellikle uyku vaktinden önce rahatlamasına yardımcı olur.

Bebeğin ağız gelişimi

İtalyan Ortodonti Derneği (SIDO) Bilimsel Komitesi ve Chicco Bebek Araştırma Merkezi tarafından yürütülen analizlere göre, doğumdan sonra ilk birkaç yıl uygun bir biçimde emzik kullanımı, yüz ve dil kaslarının, çene ve tüm ağızın uygun gelişimini destekleyen nöromüsküler hareketleri uyarır. Bu yüzden, ortodontik bir ucu olan, bebeğin ağzına en doğru şekilde uyan ve dilin doğru pozisyonda olmasını sağlayan bir emzik seçmek çok önemlidir. Dilin damağa doğru bir baskı yapması, büyümeye uygun olarak dişler için yeterli alanın oluşmasına destek olur.

Emzik nasıl ve ne kadar süre kullanılmalı?

Emzirme döneminde ilk birkaç ay emzik kullanımı bebekler için değerli bir araç olabilir, yaklaşık 24 ay sonra da bırakılmaya başlanır. Aslında, Sağlık Bakanlığı emzik kullanımının 36.ayda durdurulmasını öneriyor. Emziğin doğru bir şekilde kullanıldığından emin olmak çok önemli, örneğin emziği tatlı birşeylere batırıp vermeyin çünkü bu diş çürüklerinin başlamasına yol açabilir ya da bebeğiniz ağlamaya başlar başlamaz hemen vermeyin. Unutmayın ki ağlama bebeklerin iletşim kurma yollarından biridir ve emzikle susturmak onları dinlemediğiniz anlamına gelir.

Benzer Konular

TESLİMAT SÜRELERİ
3-5 iş günü içinde teslimat
Chicco Güvencesiyle Teslimat
700 ₺ üzerine ücretsiz kargo
Müşteri Memnuniyeti
Online ve Mağazada Baby Kart Puan Kullanım İmkanı