Uyku Zamanı ve Rahatlama

Yakından da yakın…

Birlikte uykuya evet ama hatırlanması gereken birkaç kural var.

CULLA-CO-SLEEPING-NEXT2ME-CHICK-TO-CHICK-180509-03-1200x800

Birçok araştıma, bebekle birlikte uyumanın faydalarını kabul ediyor. Fakat birlikte uyku, bebeğinize sakin ve güvenli geceler sağlamak için birkaç önemli kuralı takip ederek gerçekleşmeli.  

Geceleri, en azından ilk birkaç ay için, bebeklerini yatak odasına getirerek, birlikte uyumaya karar veren ailelerin sayısı giderek artıyor.

Uzmanlar, bu yakınlığın sadece anne ve babaların iç huzuru için değil, miniklerin refahı için de iyi bir şey olduğuna ve biyolojik ritimlerini ebeveynleriyle eş zamanlı yapmalarına imkan sağladığına inanıyor.

Üstelik, bebeğiniz ile birlikte uyumak, bebek ve anne baba arasındaki özel bağı güçlendirmeye yardımcı olur.

Birkaç küçük ipucuyla bebeğinizle birlikte uyumak, tatlı özel anlar paylaşmak ve nefes nefese, geceden geceye birbirinizi daha iyi tanımak mümkün ve tavsiye ediliyor.

Bebeğinizi kendi yatağınızda uyutmayın!

Özellikle doğumdan sonraki ilk aylarda, miniğinizin sizinle birlikte sizin yatağınızda, anne ve baba arasında uyuması, riskli ve tavsiye edilmiyor. Bu, özellikle yenidoğanlarda, ezilme, düşme hatta boğulmaya bile neden olabilir.

Yatağınıza yakın tutulabilecek ya da yatağa bağlanabilecek bir beşik seçmek daha iyi bir seçenek olacaktır; bu size yakınlık ve emzirme zamanları için pratiklik sağlarken hem de herkesin kendi alanına sahip olmasını ve bebeğin güvende hissetmesine yardımcı olur.

Sigara içmeyin ve keskin kokular kullanmayın.

Eğer anne ya da baba sigara içiyorsa, birlikte uyku tavsiye edilmiyor. Duman nefeste kaldığı gibi kıyafetlerinize de nüfus eder ve miniğinizle uzun süreli yakınlıkta bebeğin sağlığına zararlı olabilir.

Aynı zamanda, keskin kokulu losyon, vücut kremleri ve saç spreylerini de kullanmaktan kaçının.

Yani birlikte uyku için, güvenli ve huzurlu bir ortam oluşturulmalı.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir