Emzirme veya Biberonla Besleme

Biberonlar nasıl yıkanır ve sterilize edilir?

Biberonların temizlenmesi ve sterilize edilmesi bebeğinizin sağlığı için çok önemlidir. Doğumdan katı gıdaya kadar bebeğinizin hijyeni, özellikle biberonla beslenirken çok önemlidir. Emzirme, hijyen açısından en üst düzeyde koruma sağlarken, biberonla beslenme tüm farklı bileşenlerin temizliğine son derece dikkat gerektirir.

biberon-allattamento-artificiale

Nasıl sterilize edilir?

  •  Beslemeyi her bitirdiğinizde, şişeyi açın ve şişeyi ve tüm parçalarını akan suyun altında doğal sabunla yıkayın. Kolay yıkamak ve süt kalıntılarını iyice çıkarmak için sökülebilir bir tabana sahip bir biberon kullanmanızı öneririz.
  •  Tüm parçaları sıcak bir sterilizatör içine veya soğuk bir solüsyon içine yerleştirin.
  •  Aşamaları kullanıcı talimatlarında belirtildiği gibi gerçekleştirin.
  •  Kullanırken ellerinizi iyice yıkayın ve biberonu ve tüm parçalarını sterilizatörden çıkarın, ellerinizle emzik ucuna dokunmaktan kaçının ve doğrudan mutfak tezgahına koyun.

Sterilizasyon yöntemleri

Sterilizasyon sıcak veya soğuk olabilir. Sıcak yöntem, bir elektrikli ısıtıcı veya mikrodalga ile ısıtılan ve buharlaştırılan kaynar suyla yapılan yöntemdir. Sterilizasyon için gereken süre, elektrikli modeller için yaklaşık 5–15 dakika ile mikrodalga içinse birkaç dakika arasında değişir. Klasik tencerede su kaynatma yöntemine benzerler, ancak özellikle bu işlemi sık sık yapmanız gerektiğinde birçok biberon ve ürün (göğüs pompası, kavanozlar, emzikler) için çok daha hızlı ve pratiktir. Bunun yerine soğuk sterilizasyon, bebek açısından güvenli ve iyi tolere edilebilecek şekilde düşünülerek tasarlanmış sıvı veya tablet dezenfektanlarının kullanıldığı yöntemdir. Bu yöntem daha fazla zaman gerektirir.

Ne zamana kadar gerekli?

Yaşamın ilk altı ayında çocuğun bağışıklık sistemi henüz tam olarak gelişmemiştir, bu nedenle bebeğinizin temas ettiği tüm nesnelere son derece dikkat edilmesi gerekir. 0-6 aylık dönemde pediatristler her şeyi sterilize etmeyi önermektedir: biberonlar, biberon emzikleri, emzikler, aksesuarlar ve oyuncaklar. Altı aylık olduktan sonra, sıklığı kademeli olarak azaltabilirsiniz.

Benzer Konular

TESLİMAT SÜRELERİ
3-5 iş günü içinde teslimat
Chicco Güvencesiyle Teslimat
700 ₺ üzerine ücretsiz kargo
Müşteri Memnuniyeti
Online ve Mağazada Baby Kart Puan Kullanım İmkanı