Emzirme veya Biberonla Besleme

Kolik Bebek: tedavi ve tavsiyeler

Bebeklerde kolik, doğumdan sonraki ilk aylarda görülebilir, sağlık açısından zararsız olmasına rağmen ebeveynler için zorlu geçebilecek bir süreçtir.

nf-yeni görsel

Durmayan Çığlık ve Ağlamalar

Bebeğiniz belirgin bir sebep olmadan saatlerce ağlıyor mu? Panik yapmayın. Bebeğinizin ağlamasının nedeni genellikle, bebekleri doğumdan sonraki ilk haftalardan 3-4 aya kadar etkileyen koliktir (tipik karın ağrısı).

Bebeğim Gerçekten Kolik Mi?

Sütle beslenen bebeklerde kolik, oldukça tipik belirtilerle birlikte görülür. Bunlardan ilki aniden başlayan, durmaksızın ve saatlerce süren ağlamalardır. Bebeğin sıkıntısı yüzünden , karına doğru bükülen sırt ve bacaklardan anlaşılabilir. Son olarak gaz şişkinliği de bir kolik belirtisidir. Gün içerisinde de tekrarlanabilen kolik akşamları daha sık yaşanmaktadır.

Kolik Nedenleri Nelerdir?

Kolik, dördüncü aydan sonra kendi kendine kaybolan büyümeyle bağlantılı fiziksel bir olaydır. Kolik nedenleri hakkında kesinleşmiş bir neden olmasa da beslenirken çok fazla hava yutulduğundan bağırsaklarda gaz birikmesi ve bebeklerin sindirim sistemlerinin gelişmemiş olmaları bir neden olarak düşünülür.

Kolik Bebek için Neler Yapılabilir, Nasıl Rahatlatılır?

Eğer bebeğiniz kolik yüzünden acı çekiyorsa, sakin kalmayı ve sabırlı olmayı deneyin. Söylemesi sinir bozucu olsa da koliği hafifletmeye yardımcı olan bazı tedavi yolları var. Bunlardan bir tanesi spazmı hafifletmek ve havanın geçmesine yardımcı olmak için göbek deliğinin etrafına masaj yapmak.Bir diğeri bebeğinizi karnının üzerine doğru yatırmaktır. Diğer bir yöntem de bebeğinizi karnının altına sıcak bir bez parçası veya sıcak su şişesi koyarak kollarınızda veya bacağınızda yatırmaktır. Bebeğinizi yıkamak kolik tedavisi için yardımcı olabilir: Banyo onları rahatlacaktır aynı zamanda oyun oynamak dikkat dağıtıcı bir fırsattır. Son olarak, bebeğinize sıkıcak sarılmak ve ona yatıştırıcı kelimeler fısıldamak onları rahatlatmanın harika bir yoludur.

 

Benzer Konular

TESLİMAT SÜRELERİ
3-5 iş günü içinde teslimat
Chicco Güvencesiyle Teslimat
700 ₺ üzerine ücretsiz kargo
Müşteri Memnuniyeti
Online ve Mağazada Baby Kart Puan Kullanım İmkanı