Hamilelik

Gebelikte 9. Hafta

Gebeliğin dokuzuncu haftasında bebeğin ve annenin vücudu nasıl değişir?

settimana 9

Gebeliğin dokuzuncu haftası, ilk trimesterin son ayı olan üçüncü ayın başlangıcını gösterir. Bebek etrafındaki dünyayı hissetmeye başlar. Uzmanlarımızın yardımıyla, bu aşamada anne ve bebeğin bedenlerinin nasıl değiştiğini görelim.

Gebelikte 9.Hafta Bebek Gelişimi

9. Haftada fetüsün gelişimi tüm hızıyla devam ediyor: boyun şekilleniyor, beyin ve omurilik çok hızlı büyüyor ve genel olarak tüm iç organların gelişimi devam ediyor. Elleri ve parmakları zaten görüş alanında. Bacakları büyüyor ve ayakları yakında oluşacak. Bebeğin yüzü bizimkine daha çok benzemeye başlar. Göz kapakları birbirine bağlanır ve gebeliğin yedinci ayına kadar kapalı kalır. Şimdiye kadar başın yanında bulunan gözler öne doğru hareket etmeye başlar ve kulaklar oluşmaya başlar. Anne onları hissedemeyecektir, ancak fetus bu noktada ilk hareketlerini yapmaya başlar ve ilk lezzetleri deneyimlemeye başlar, ancak tat alma duyusu hala tam olarak gelişmemiştir.

Gebelikte 9.Hafta Bebek Boyu

Bebeğiniz zeytin büyüklüğünde. Taç-kıç uzunluğu yaklaşık 25 mm'dir ve bu noktada haftada 1 mm hızla büyümektedir. Fetüs boyu hesaplamak için fetüsün büyüklüğünü nasıl belirleyeceğiniz Ağırlık ve uzunluğu okuyun. Bu noktadan itibaren plasenta bebeğin beslenmesinden sorumlu olacak ve yumurta sarısı kesesi yavaş yavaş küçülecektir.

Gebelikte 9.Hafta Annedeki Değişiklikler

Bebek yumruğu muhtemelen üçüncü ayın başında görünmeyecektir, özellikle de bu sizin ilk bebeğinizse, ancak kıyafetleriniz sıkı hissetmeye başlayacaktır: beliniz daha yuvarlak hale gelir ve göğüs hacmi artar. Klasik kotları daha yumuşak tozluklarla değiştirerek daha rahat kıyafetler giymeye başlamaktan çekinmeyin. Bulantı nöbetleri daha yoğun hale gelebilir, ancak ilk üç aylık dönem birkaç hafta içinde sona erdiğinde ortadan kalkacaktır. Hamilelik istekleri genellikle dokuz haftada ortaya çıkar ve anne genellikle yemediği yiyecekleri ya da hiç kimsenin çekici bulamayacağı lezzetleri eşleştirebilir. 

9. Hafta Gebelikte Kanama

İlk trimesterde koyu kırmızıdan kahverengiye kadar kanla lekelenme yaşayabilirsiniz. Hafif kanama, hormonal değişikliklerden, cinsel ilişkiden veya hatta zayıf kılcal damarlarınız varsa jinekolojik muayenenizden kaynaklanabilir. "Yanlış bir dönem" yaşayabilirsiniz, yani adet döngüsünün genellikle meydana geleceği zamanda az miktarda kan kaybedebilirsiniz. Bu, birkaç saat veya bir gün süren çok hafif kanamadır. Bununla birlikte, önemli, parlak kırmızı ve ağrı eşlik eden kanama, plasentanın düşük veya abrupsiyonuna işaret edebilir. Bu durumlarda derhal doktorunuza başvurmanız veya acil servise gitmeniz en iyisidir.

Dokuzuncu hafta için sağlık önerileri

Bu süre, kan ve idrar testleriniz, RH faktörü testiniz ve ultrasonunuz dahil olmak üzere çeşitli tanı testleri ile işaretlenir. Henüz yapmadıysanız ilk obstetrik ziyaretinizi de yapacaksınız: hamilelikle ilgili herhangi bir soruyu veya belirsizlikleri not alın ve ziyarette doğum uzmanınızla paylaşın. Son olarak, bu dönemde ortaya çıkabilecek bazı küçük rahatsızlıklar ve bunların nasıl ele alınacağına dair yararlı tavsiyeler:

●      Burun tıkanıklığı veya küçük burun kanaması görülürse, evde nemlendirici kullanmayı deneyin.

●      Gastro-özofageal reflü görülürse, uyurken düz yatmaktan kaçınmak için bir yastık kullanın.

●      Aşırı salivasyon görülürse: nane gargarasıyla gargara yapmayı deneyin.

Benzer Konular

TESLİMAT SÜRELERİ
3-5 iş günü içinde teslimat
Chicco Güvencesiyle Teslimat
700 ₺ üzerine ücretsiz kargo
Müşteri Memnuniyeti
Online ve Mağazada Baby Kart Puan Kullanım İmkanı