Hamilelik

Gebelikte 10. Hafta

Fiziksel değişimleri anlamak ve ebeveynlerin duygusal refahına özen göstermek.

10_settimane

İlk üç aylık dönem sona eriyor. Bu, bebeğinizin embriyo olarak geçen haftasıdır, gelecek haftadan itibaren uygun dönem fetus olacaktır. Tüm organları zaten oluşmuş olsa da, kendi başlarına çalışmaya başlamaları zaman alacaktır. Gebeliğin onuncu haftasında meydana gelen değişikliklere bir göz atalım.

Gebelikte 10.Hafta Bebek Gelişimi

Embriyo şimdi 8 haftalıktır ve bir kuru erik veya küçük bir kayısı büyüklüğündedir. Taç-kıç uzunluğu şimdi yaklaşık 35 mm'dir ve yaklaşık 5 gram ağırlığındadır. Fetüs boyu hesaplamak için fetüsün boyutunun nasıl belirleneceğini okuyun (bağlantı). Kafa, vücudun geri kalanından daha büyük kalmasına rağmen şekillenmeye devam eder. Gözler hala kapalı, ancak ışığı algılamaya başlıyor. Burun yüzden çıkıntı yapar, ağız ve dudakların gelişimi dış kulak gibi neredeyse tamamlanır. Diş tomurcukları dil ve damak ile birlikte oluşmaya başlar. Parmaklar ve ayak parmakları büyüdü ve ayrıldı: zaten bükülebilirler.

Fetüs nasıl büyüyor?

Henüz bir tane almadıysanız, ilk ultrasonunuzu onuncu haftada yapacaksınız. Gerçekten özel bir an. Bu gebelik çağında ultrason genellikle içseldir, çünkü bebek hala harici bir ultrasonla çalışılamayacak kadar küçüktür. Ultrason, doğum tarihini daha hassas bir şekilde belirlemek ve ikiz gebelik veya tek bir hamilelik olup olmadığını görmek, kalp atışını düzenlilik açısından kontrol etmek ve bebeğin bazı ölçümlerini yapmak için de kullanılacaktır. Onikinci haftaya kadar, diğer parametrelerle birlikte çocuğun% 80 kesinlik oranıyla hastalık riski altında olup olmadığını gösteren ense yarı saydamlık testine de sahip olabilirsiniz.

10. Haftada anne için fiziksel değişiklikler[

10. Haftada uterus bir greyfurt büyüklüğündedir. Beliniz büyümeye başlayabilir, ancak rahat bir elastik bele sahip oldukları sürece normal pantolonlarınız veya etekleriniz hala iyi oturmalıdır. Göğüsler hala çok eğitilmiş ve zaten hacim kazanmış durumda – fincan boyutunu bile değiştirmiş olabilirsiniz: yumuşak ve balensiz uygun destek sağlayan bir annelik sütyeni kullanmak en iyisidir.

Gebeliğin 10. haftasında annenin sağlığı 

Bulantı ve mide ekşimesi yavaş yavaş kaybolabilir veya herhangi bir iyileşme hissetmeyebilirsiniz: umutsuzluğa kapılmayın, genellikle ilk trimesterin sonunda daha iyi hissetmeye başlayacaksınız! Artan progesteron seviyeleri nedeniyle vajinal akıntı artık daha bol olabilir: akıntının beyazımsı görünmesi normaldir, ancak kaşıntı, hoş olmayan bir koku veya rahatsızlık varsa jinekoloğunuzu bilgilendirmelisiniz.

Duygusal sağlık ve baba ile deneyim paylaşımı

Duygusal düzlemde, endişeleri, heyecanı ve yeni bir hayatın getirdiği çok çeşitli duyguları paylaşmak ebeveynler için eşsiz bir fırsattır. Bu aşamada baba, üst üste binen kıskançlık, yararsızlık ve korku duyguları yaşıyor. Bu nedenle, babayı sürecin bir parçası haline getirmek iyi bir fikirdir: mideyi nazikçe okşaması bebeğe bir güvenlik duygusu iletir; ne kadar çok zaman geçerse ve babanın elini karnına dayadığında bebeğin kalp atış hızının yavaşladığını ve daha düzenli hale geldiğini o kadar çok fark edeceksiniz. Bebek ayrıca babanın sesini tanıyacak ve hareket ederek cevap verecektir.

Benzer Konular

TESLİMAT SÜRELERİ
3-5 iş günü içinde teslimat
Chicco Güvencesiyle Teslimat
700 ₺ üzerine ücretsiz kargo
Müşteri Memnuniyeti
Online ve Mağazada Baby Kart Puan Kullanım İmkanı