Hamilelik

Hamilelik testi ne zaman yapılmalı?

Hamilelik testi yapmadan önce ne kadar beklenmeli ve nasıl çalışır?

test-ovulazione

Hamile olduğunuzu düşünüyorsunuz ve hamilelik testi yapmadan önce kaç gün beklemeniz gerektiğini bilmek mi istiyorsunuz? Nasıl alacağınızı bilmek ister misiniz? Testi akşam mı sabah mı yapmalısınız? Bu testin nasıl kullanılacağına dair şüpheler ve sorular bol, cevaplarını birlikte görelim.

Hamilelik testi nedir ve nasıl çalışır?

Hamilelik testi, bir bebek bekleyip beklemediğinizi bilmenizi sağlayan bir araçtır. Daha sonra plasentayı oluşturacak olan pre embriyonik hücreler tarafından üretilen bir hormon olan insan koryonik gonadotropin (beta-hCG) miktarını ölçen bir kan veya idrar testidir. rahim, gebe kaldıktan yaklaşık bir hafta sonra.

Hamilelik Testi Ne zaman Yapılmalıdır? 

Hamilelik testi kaç gün önce yapılabilir? Bir kadının 28 günlük düzenli bir döngüsü varsa, adetin bir gün geciktiği anda teste girebilir. Hamilelik testleri, yumurtlamadan 8 ila 11 gün sonra beta-hCG'yi tespit edebilir. Tüm testlerin en düşük beta-hCG konsantrasyonlarını tespit edemediğini ve yumurtlamanın tam olarak ne zaman gerçekleştiğini bilmenin her zaman mümkün olmadığını, bu nedenle özellikle düzensiz adet döngüsü durumunda en iyisidir. adetinizin 4-5 gün gecikmesini beklemek. Diğer bir seçenek ise birkaç gün daha bekleyip ikinci bir test yapmaktır. Gecikmiş bir dönemin yanı sıra, aşırı yorgun hissetmek veya daha sık idrara çıkma ihtiyacı gibi olası bir hamileliğin başka belirtileri de olduğunu unutmayın. Daha fazla bilgi için "Hamileliğin ilk belirtileri" bölümünü okuyun.

Hamilelik testleri, bugünlerde piyasada bulunan araçlar çok hassas olduğu için genellikle günün herhangi bir saatinde alınabilir. Ancak en iyi seçenek, hormon konsantrasyonları daha yüksek ve sonuç daha güvenilir olduğundan sabah ilk iş olarak üretilen idrarı, uyandıktan hemen sonra ve aç karnına kullanmaktır.

Evde hamilelik testi nasıl yapılır?

Evde hamilelik testleri genellikle, birkaç saniye idrar akışı altında tutulması gereken reaktif bir şerit ile eczanelerden satın alınabilen çubuklar şeklinde gelir. Ardından, kimyasal reaksiyonun kontrol penceresinden testin doğru şekilde yürütülüp yürütülmediğini göstermesi için birkaç dakika beklersiniz.

Birkaç dakika sonra, beta-hCG hormonunun tespit edilip edilmediğini söyleyen negatif veya pozitif bir sonuç alacaksınız. Olumlu bir sonuç olması durumunda renkli bir çizgi, “+” işareti veya başka bir sembol göreceksiniz (testle birlikte verilen talimat sayfasına bakın).

Soluk veya çok silik bir çizgi oluşması durumunda, testi birkaç gün sonra ikinci kez tekrarlamak ve kan testi yaptırmayı düşünmek en iyisidir. Son olarak, sonuç negatifse ancak adet görmediyseniz doktorunuza danışmalısınız.

Kan testi ile hamilelik kontrolü

Kandaki beta-hCG hormonunun aranması daha hassastır ve %100 güven seviyesi sunan bir sonucu garanti eder. Beta-hCG hormonunu tespit etmek için kan testi yaptırmak için tıbbi reçete gereklidir. Kan testi ayrıca insan koryonik gonadotropin konsantrasyonunu da ölçecek ve gebe kalma tarihi hakkında kabaca bir tahminde bulunabilecektir.

Benzer Konular

TESLİMAT SÜRELERİ
3-5 iş günü içinde teslimat
Chicco Güvencesiyle Teslimat
700 ₺ üzerine ücretsiz kargo
Müşteri Memnuniyeti
Online ve Mağazada Baby Kart Puan Kullanım İmkanı