Emzirme veya Biberonla Besleme

Doğumun yapılacağı tahmini tarihi hesaplama

Tüm kadınların çocuk beklediklerini öğrendikleri anda sordukları ilk sorulardan biri: ne zaman doğacak? Tahmini doğum tarihi nasıl hesaplanır? Doğumun yapılacağı tahmini tarih, son adet döneminizin tarihine göre hesaplanır ve birkaç farklı yöntemi vardır.

dormire-con-il-pancione

 

Doğumun yapılacağı tahmini tarih nasıl hesaplanır: Tahmini Doğum Tarihi Hesaplama Formülü

Biyolojik olarak konuşursak, hamilelik yumurtanın döllenmesiyle başlar. Tam olarak ne zaman gerçekleştiği değişken ve biraz tahmin edilemez olduğu için, hamileliğin başlangıcı geleneksel olarak son adet döneminizin ilk günü olarak alınır. Tahmini doğum tarihinizi hesaplamanın en basit yöntemi, son adet döneminizin ilk gününe 9 ay 7 gün eklemektir.

Kalem ve kağıtla hesaplama: Doğum yapacağınız tahmini tarihi elle hesaplamak kişisel ama zahmetli bir yöntemdir. Aşağıdaki maddeleri takip ederek hesaplamayı daha kolay yapabilirsiniz.

  • Bir kareli kağıt üzerine, her biri yedi kareden oluşan ve her biri arasında iki kare olan 40 dikey dikdörtgen çizin (40 dikdörtgen, hamileliğin 40. haftasına karşılık gelir, 280 gün veya 10 aya eşittir, yani 28 gün )
  • İlk dikdörtgenin ilk karesi, son regl döneminizin ilk gününe karşılık gelir.
  • Buradan başlayarak, 40 hafta sayın: 40 haftanın son günü doğum yapacağınız tahmini tarihi verir.

Bu özel takvimi kişisel hamilelik takvimi olarak kullanabilirsiniz ve dokuz ayın en önemli anlarından bazılarını not edebilirsiniz.

“Yumurtlama dönemi” nasıl tanımlanır?

Yumurtlama günlerinizin ne zaman olduğunu bilmek ister misiniz? Basit bir testle öğrenin ve bunu nasıl hesaplayacağınızı, yumurtlama belirtilerinin neler olduğunu keşfedin.

  • Ultrason doğrulaması

Fetusun gebelik yaşı ve buna göre tahmini doğum tarihi ultrason ile doğrulanır. Son adet tarihiniz, hamileliğinizin ilk üç ayında yapılan ve fetüsün büyüklüğüne dayanan bir ultrason taraması aracı olarak hesaplanır. Ultrason tarafından önerilen yaş, gebelik yaşından en az 7 gün farklıysa, bu fark dikkate alınarak gebelik yeniden tarihlendirilmelidir. Bu noktadan itibaren ultrason, fetüsün büyümesini izlemek için kullanılan araç olarak kalacaktır.

Doğumun yapılcağı tarih tahminidir ve kesin değildir!

Bir kadının adet döngüsü ne kadar düzenli olursa, doğumun yapılacağı tahmini tarih de o kadar doğru olur. Örneğin, anne adayının kısa bir adet döngüsü varsa, yani 28 günden az ise, doğum muhtemelen biraz daha erken gerçekleşir. Döngü 28 günden uzunsa, bebeğin biraz daha geç doğması muhtemeldir. Bununla birlikte, bebeklerin sadece % 5'i tam doğum tarihlerinde doğmaktadır. Doğumun gebeliğin 37. ve 41. haftaları arasında tam gerçekleşme ihtimali olduğu  düşünülmektedir.Doğumun gerçekleşeceği tahmini tarihten emin olmak mümkün olmasa da önemlidir, çünkü bu durum her annenin fetüsünün nasıl büyüdüğünü takip etmesini, doğum için hazırlanmasını ve mümkün olduğunca mutlu ve olumlu olmasını sağlar.

Doğumun yapılacağı tahmini tarihi hesaplama için ayın kullanılması

Popüler inanca göre, ay hareketlerinin doğum sancısı üzerinde etkisi vardır. Bir doğum söz konusu olduğunda dolunay günlerinin bunun için en uygun dönem olduğu düşünülmektedir. Bununla birlikte, ayın evrelerinin gelgiti etkilediği gösterilmiştir, ancak bu hareketle hamilelik arasındaki ilişki için bilimsel bir temel bulunamamıştır.

Benzer Konular

TESLİMAT SÜRELERİ
3-5 iş günü içinde teslimat
Chicco Güvencesiyle Teslimat
700 ₺ üzerine ücretsiz kargo
Müşteri Memnuniyeti
Online ve Mağazada Baby Kart Puan Kullanım İmkanı