Hijyen ve Koruma

Yeni Doğan Bebeklerde Konak Nedir, Belirtileri ve Temizliği

Konak, yeni doğmuş bebeklere özgü, genellikle kendi kendine giden bir deri döküntüsüdür. Aşağıda konağı geçirmeye yardımcı olacak ipuçları bulabilirsiniz.

preparare-bagnetto-3

 

Konakların ayırt edici belirtileri: Pullar ve Kabuklar

Konak, yeni doğan bebeklerde ilk 4 veya 5 ayda sarımsı yağlı pul ve kabukların oluşumuyla  ortaya çıkabilecek cilt sorunudur. Özellikle kafa derisi üzerinde bulunur, kaşlara, alna, burun kenarlarına, çeneye ve kulakların arkasına uzanır, ancak kasık kıvrımları gibi vücudun diğer kısımlarını da etkileyebilir.

Konak neden olur?

Yeni doğan konak oluşumu - seboreik dermatit olarak da adlandırılır - tehlikesiz bir durumdur ve genellikle bebeğinize zarar vermez. Aşırı sebum üretiminden kaynaklanır, deri üzerinde birikerek yağlı pulların oluşumuna ve cilde yapışmasına neden olur. Temel neden belirsizdir, ancak bir hipoteze göre, bebeğin kan dolaşımındaki yağ bezlerini uyarabilen maternal hormonlarla bağlantılıdır.

Mitler ve efsaneler

Konak aynı zamanda süt kabuğu olarak da bilinir, çünkü geçmişte anne sütüne dayandırılmıştır. Durum böyle değildir. Bu duruma neden olduğu ancak şimdilerde ilgisi olmadığı düşünülen diğer faktörler ise yeni doğan bebeklerde az hijyen, enfeksiyonlar, intolerans ve alerjilerdir.

Konak nasıl temizlenmeli ve tedavi edilmeli?

Konak kendi kendine temizlenme eğilimindedir. Ancak çocuğunuz bundan şikayetçi ise, bazı cilt bakım teknikleri ile yardımcı olabilirsiniz. Örneğin, dökülen cildi bitkisel yağlarla hafifçe ovalayarak yumuşatabilirsiniz. Bir diğer örnek, etkilenen bölgeyi yatıştırıcı veya yağ bazlı maddeler açısından zengin temizlik ürünleriyle temizlemek olacaktır. Başka bir iyi fikir ise daha önce tahriş olmuş cildi ovalanmaktan kaçınarak, yumuşak taraklar veya fırçalarla zaten ayrılmış olan pulları çıkarmaktır.

Benzer Konular

TESLİMAT SÜRELERİ
3-5 iş günü içinde teslimat
Chicco Güvencesiyle Teslimat
700 ₺ üzerine ücretsiz kargo
Müşteri Memnuniyeti
Online ve Mağazada Baby Kart Puan Kullanım İmkanı