Bakım ve Koruma

Çocuklarda soğuk algınlığı: tıkalı burun nasıl açılır?

Soğuk algınlığına rağmen bebeğin huzur içinde uyuyabilmesini sağlamak için tıkalı burun nasıl açılır?

pulizia-nasino-chiuso

Ateşlenmelerden ya da okul ortamında temasta olabileceği virüslerden kaynaklanan, soğuk algınlığı küçük çocuklarda sık görülür. 

Soğuk algınlığının oluşturacağı rahatsızlıkları azaltmak adına, burun tıkanıklığını açmak, fazla mukusu temizleyerek çocuğa düzenli nefes, huzurlu uyku ve rahat bir beslenme sağlamak çok önemlidir. 

Fizyolojik solüsyon ve burun aspiratörü

Miniklere burun mukusunu temizlemek için yardım etmek çok önemlidir bu sayede kolayca nefes almaya devam edebilirler, emzirme zamanlarında zorlanmazlar ya da biberondan kolaylıkla beslenebilirler.    

Tıkalı burnu açmak ve mukusu temizlemek için iki tane önemli yol vardır: fizyolojik solüsyon ve burun aspiratörü.

Fizyolojik solüsyon burun mukozasını yumuşatır ve dışarı atılmasını kolaylaştırır, burun aspiratörü de hassas bir şekilde burnu açmaya yardımcı olur. Burun aspiratörü kişisel bir üründür: başka bir çocukta kullanılmamış olmaması çok önemlidir.

Fazla mukusun çocuğun burun deliklerinden çıkmasına yardımcı olan burun aspiratörünün kullanımı, daha ciddi hastalıkların oluşmasını engelleyebilir: mukusta bulunan bakteri ve virüsler kolayca kulaklara ya da boğaza taşınabilir, sinüzit gibi enfeksiyonlara neden olabilir.

Temiz bir burun ile minikler, solunum yollarındaki mikrop ve bakterilerin artmasıyla oluşabilecek komplikasyon riskleri olmadan, daha kolay nefes alabilirler.

Zorlamadan aspirasyon yapılabilir

Burun mukusunu aspiratör ile çıkarma süreci çocuklar için eğlenceli birşey değildir bu sebeple onların bu süreçte sakin olmaları için, konforlu bir ortam ve rahatlatıcı bir pozisyon ayarlamak çok önemlidir.

Mümkünse, çocuğunuzu zorlamayın ya da fiziksel baskı kurmayın. 

Benzer Konular

TESLİMAT SÜRELERİ
3-5 iş günü içinde teslimat
Chicco Güvencesiyle Teslimat
700 ₺ üzerine ücretsiz kargo
Müşteri Memnuniyeti
Online ve Mağazada Baby Kart Puan Kullanım İmkanı