Emzirme veya Biberonla Besleme

Emzirirken Beslenme Düzeni

Emzirme döneminde, annenin genel sağlığının ve rahatlığının sağlanması için doğru beslenme şarttır.

1-1394466406214

 

Emzirme döneminde beslenme düzeni: önemli olan, çeşitli ve dengeli beslenme

Emzirirken beslenme düzeninize daha çok dikkat etmelisiniz. Beslenmeniz çeşitli ve tüm besin maddelerini içeren yiyeceklerden oluşmalıdır: sağlıklı miktarda karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve mineral. Aynı şekilde emzirirken, günde yaklaşık 500 ekstra kalori almanız gerekir, bu da yukarıda bahsedilen yiyeceklerin az ek porsiyonları ile sağlanabilir.

Emzirirken ne yenir

.Et, balık, süt ürünleri, tahıllar, baklagiller, meyve ve sebzelerin düzenli tüketimi, yeni annelerin ideal enerji seviyesini korumak için ihtiyaç duydukları tüm besin maddelerini almasını sağlar. Et, balık, süt ürünleri mineraller ve vitaminler bakımından zengindir aynı zamanda mükemmel bir protein ve yağ kaynağıdır. Meyve, sebze, baklagiller ve tahıllar karbonhidrat sağlar; lif ve vitamin gereksinimlerini karşılar. Sızma zeytinyağı gibi pişmemiş bitkisel yağlar, faydalı yağ asitleri ve E vitamini için büyük bir kaynağı temsil eden beslenme düzenini tamamlar. Vejetaryen beslenme emzirmede sorun yaratmazken, vegan beslenme annenin alması gereken B12 vitaminini almayarak anne sütünde eksikliğine neden olabilir.

Yiyecek, içecek ve emzirme; suyun önemi

Gün boyunca sıvı içmek, emzirirken doğal bir susuzluk hissinin engellenmesi açısından önemlidir: Su, sıvı almak için en iyi içecektir: sütün% 80'ini oluşturur, sıvı-elektrolit dengesini düzenler ve atıkları ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Sebze suları veya taze karıştırılmış sebzeler de bu dönemde iyi birer alternatiftir. Bununla birlikte, şekerli olmayan meyve suları da aynı şekilde ölçülü olarak tüketilmelidir.

Emzirirken uzak durmamız gereken yiyecekler var mı ?

Emzirme döneminde yasak olan yiyecek yoktur (sarımsak, soğan, brokoli). Bunun nedeni, bebeklerin rahimde bile lezzet ve baharatlara alışmasıdır. Annenin beslenmesi ne kadar çeşitli olursa, bebeğin damak tadındaki tat ve lezzetteki değişiklik o kadar büyük olur. Yemek de kültürün bir parçasıdır, bu nedenle yiyecek alışkanlıklarını gözlemlemek bir kişinin kültürüne saygı anlamına gelir. Alkollü içeceklerden kaçınılmalı ve kafein gibi uyarıcılar içeren içecekler ölçülü olarak tüketilmelidir.

 

Benzer Konular

TESLİMAT SÜRELERİ
3-5 iş günü içinde teslimat
Chicco Güvencesiyle Teslimat
300 ₺ üzerine ücretsiz kargo
Müşteri Memnuniyeti
Online ve Mağazada Baby Kart Puan Kullanım İmkanı