Hamilelik

Hamileliğin İlk 4 Belirtisi: Hamileliğin İlk Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Hamileliğin ilk belirtileri annenin hormonal değişiklikleriyle ilgilidir.

TEST_GRAVIDANZA

 

1. Geç Regl Dönemi ve Göğüsteki Değişiklikler

Kesin cevap hamilelik testi ile sağlanırken, geç veya kaçırılan bir regl dönemi hamileliğin ilk ve en güvenilir işaretidir. Fakat hamileliğin ilk belirtileri ne zaman başlar? Belirtilerin bazıları yumurtanın döllenmesinden hemen sonra ortaya çıkabilir, kadının vücudundaki yeni hormon dengesi nedeni ile, implantasyondan sonra, göğüs bezleri emzirmeye hazırlanırken büyümeye başlar, bu da bazen ağrılı olabilir. Ek olarak, göğüse kan akışı artar, dokular sertleşir. Göğüs uçları belirginleşip daha koyu bir renge döner.

2. Kokulara ve Aromalara Duyarlılık: Anne Adayları için Bir Uyarı Sinyali 

Hamile kaldıktan sonra, birçok kadın kokulara karşı özellikle duyarlı hale gelir. Gebelik hipermetrisi olarak adlandırılan bu fenomen, vücuttaki östrojendeki artışla bağlantılıdır ve anne ve bebek için koruyucu bir mekanizma görevi görür. Gerçekten de, hoş olmayan bir koku algısı, sağlıksız ortamları, zararlı yiyecekleri veya fetusa zarar verebilecek davranışları göstermeye yardımcı olur. Kokuya bu aşırı duyarlılık genellikle acı bir tat ve ağızdaki metalik lezzet algısı ile ilişkilidir - bunlar ayrıca östrojen ve progesteronun artmasıyla tetiklenen koruyucu olgulardır.

3. Bulantı ve Yorgunluk: Gebeliğin İki Erken Belirtisi 
Bulantı; özellikle sabah bulantısı, gelişmenin ikinci haftasında embriyo tarafından üretilen bir hormon olan insan koryonik gonadotropinin (hCG) neden olduğu tipik gebelik belirtileridir. Bazı kadınlar bu hormona karşı çok hassastır, bazıları ise daha az. İşte bu yüzden herkes hamileliğin tipik semptomlarını yaşamaz. Erken haftalara kan basıncında bir düşüşün yol açtığı hamilelikte yorgunluk ve bazen de bir baş dönmesi hissi eşlik edebilir.


4. Alt Karın Bölgesinde Şişlik ve Gerginlik Hissi: Şişliklerin Büyümesi 
Gebelikte artan progesteron üretimi kabızlığa ve karın bölgesinde şişlik hissine neden olabilir. Rahim büyüdükçe, alt karın da gergin hissetmeye başlayabilir. Bekleyen anneler çoğu zaman kasıkta yırtılma hissi hissederler - bu durum, vücuttaki hormonal değişikliklerin neden olduğu, bu bölgedeki bağların gevşemesinden kaynaklanmaktadır, bu da büyüyen yumruğa uyum sağlamaya başladığının bir işaretidir.

Benzer Konular

TESLİMAT SÜRELERİ
3-5 iş günü içinde teslimat
Chicco Güvencesiyle Teslimat
700 ₺ üzerine ücretsiz kargo
Müşteri Memnuniyeti
Online ve Mağazada Baby Kart Puan Kullanım İmkanı