Yemek Zamanı

Bebeğinizin özgürlüğe ilk adımları: biberondan bardağa

Her bebek için biberondan bardağa geçiş, bebeğin bağımsızlık kazanması yönünde önemli bir adımdır. Miniğinize içeceklerini bardaktan içmeye başlarken yardımcı olacak birkaç önerimiz var.

verso-autonomia-del-bambino

Minikler büyüdükçe, beslenme ile ilgili becerilerini geliştirirler; emzirmeye özel emme hareketinden, içmeye ve yutmaya yavaş yavaş kademeli olarak geçerler. Minikleri, geçiş bardağını kullanırken nasıl yönlendireceğinize dair, onlar için çok önemli olan bağımsızlık becerilerini geliştirmelerine yardımcı olacak tavsiyelerimiz var.

Bebeğiniz ne zaman bardaktan içmeye başlamalı?

Biberondan bardağa geçerken de evrensel olan kural uygulanmalı: her çocuk farklıdır ve herşeyi kendi zamanlarında öğrenecekler! Kısıtlamalar ya da yasaklar koymaktan ve karşılaştırma yapmaktan uzak durmak çok önemli. Çocuğunuz biberonu bırakmaya hazır olduğunda ve bir yetişkin gibi bardaktan içmek istediğinde bunu sizin bilmenizi sağlar. Genellikle ilk değişimler, anatomik gelişmeler sonucunda 6 ay çevresinde oluşmaya başlar- bu yaş aralığında, ilk dişler çıkmaya başlar; baş, çene, ağız ve dil hareketleri ile ilgili nörolojik değişimler de oluşur.    

İçecekleri bardaktan içerken doğru hareketler

Bardaktan nasıl içileceğini öğrenmek için her çocuk yeni hareketler öğrenmeli. İlk denemeler sırasında, zamanla miktarını arttırabileceğiniz az miktarda bir sıvı ile başlamanız önemlidir.

Çocuğunuzun bardağı doğru kullanmayı öğrenip öğrenmediğini kontrol etmek için, içme sırasında aşağıdaki hareketleri gözlemleyin:

- alt dudak teması sağlamlaştırmak için bardağa yaslanarak yükselir ve dışa doğru hareket eder;

- dil dudağın içinde kalır ve dışarı çıkmaz (emzirme sırasında olduğu gibi);

- suyun solunum yollarına gitmesini engellemek için bardak eğiktir ve baş fazla uzanmadan öne doğru itilir;

- sıvı yudumlanır ve yutulur.

Minikler bu hareketleri kendiliğinden yapabildiklerinde, tam bağımsızlık yönünde küçük ama önemli bir adımı daha başardıklarından emin olabiliriz. 

Her yaş için bir bardak

Çocukların gelişiminin her aşamasında, onlara kolaylıkla rehberlik etmek üzere özel olarak tasarlanmış geçiş bardağını seçmek çok önemlidir, bu bardak çocukları bağımsız bir şekilde bardaktan içmeye teşvik eder. Aynı şekilde, değiştirilebilir başlığı ve çıkarılabilir damlatmayan valfi olan bir bardak seçmek de çok önemlidir bu sayede biberona başvurmak zorunda kalmadan, büyümenin her aşamasına adapte olabilirler.  

Aslında, çeşitli değiştirilebilir başlıklar, miniklerin dudaklarını doğru konumlandırmasına yardımcı olmak için ve büyümenin her aşamasına adapte olabilmek üzere tasarlanmıştır. Çıkarılabilir valf, bardağı bebeğinize göre kişiselleştirmenize imkan sağlar: istenmeyen su sızıntılarını engeller, çıkarılırsa akışın sınırlanmasına rağmen sıvının serbestçe akmasına izin verir.

Ayrıca, ergonomik tutma saplarının şekli, bardağın ağırlığı ve kullanılan materyaller, tüm gelişme aşamalarında cocuğun motor becerilerine uyumlu olmalıdır. Bu, miniğinizin bağımsızlığını kazanarak, biberondan bardağa rahatça ve hevesle geçmesine yardımcı olacaktır.

Benzer Konular

TESLİMAT SÜRELERİ
3-5 iş günü içinde teslimat
Chicco Güvencesiyle Teslimat
700 ₺ üzerine ücretsiz kargo
Müşteri Memnuniyeti
Online ve Mağazada Baby Kart Puan Kullanım İmkanı