Hijyen ve Koruma

Anne ve bebek arasındaki iletişimde sarılmanın önemi

Dokunma, embriyonik aşamadan beri gelişen en önemli hislerden biridir. Bu sebeple, sarılmalar ve kucaklaşmalar, anne ve bebek arasındaki duygusal iletişimin ilk adımıdır ve aralarındaki özel bağı güçlendirir.

coccole

Doğumdan sonraki ilk aylarda, bebeğin kendi vücudunda hissettiği dokunsal keşif ve anne ile arasındaki bağ aracılığıyla, bebekler kendi fiziksel benliklerinin farkına varmaya başlar. Fakat dokunmanın fiziksel açıdan olan rolü dışında, duygusal ilişkilerde de önemi büyüktür.

Anne ve çocuk arasındaki bağda dokunmanın önemi

Yeni doğan bir bebeğin, duyusal uyarıları algılama ve bunların duygusal önemini anlama kabiliyeti, olağanüstüdür ve anne ile  ten teması sayesinde, anne ve bebek arasında eşsiz bir bağ yaratılır.

Yenidoğanlar okşanmayı ve kucaklanmayı çok severler

Miniğinizi çok fazla kucaklamanızla ilgili endişelenmenize gerek yok. Yenidoğan bebeğinize sarılmanız kötü bir alışkanlık değildir tam tersine, bu kucaklaşmalar bebeğin en çok ihtiyaç duyduğu güven hissini sağlar. 

Masaj aracılığıyla bebekle iletişim kurmak

Bebek masajı duygusal olmasının yanı sıra faydalı ve uyarıcı bir deneyimdir ve annelere bebekleriyle iletişim kurma imkanı sağlar.

Birçok kültürde, bu eski bir gelenektir ve yenidoğanlar için en erişilebilir sözsüz iletişim olarak görülür. Aynı zamanda fiziksel ve duygusal ihtiyaçların erkenden belirlenmesinin ve anne ile çocuk arasında özel, koparılamayan bir bağ kurmanın bir yoludur.

Benzer Konular

TESLİMAT SÜRELERİ
3-5 iş günü içinde teslimat
Chicco Güvencesiyle Teslimat
700 ₺ üzerine ücretsiz kargo
Müşteri Memnuniyeti
Online ve Mağazada Baby Kart Puan Kullanım İmkanı